Örnek çalışmalar

Viyana ÖAMTC'deki döner kapılar ve yangın önleyici tedbirler

Viyana Avusturya otomobil, Motosiklet ve Turing Kulübü ÖAMTC'nin yeni genel merkezi bir ulaşım ve güvenlik sembolüdür. Bina, her gün GEZE tarafından sağlanan modern teknoloji ile verimlilik ve hızlı iletişim sunmaktadır. Döner kapılar, yangından koruma kapıları ve otomatik pencere açma mekanizmaları, sorunsuz insan akışı, doğal havalandırma ve yangın önleyici tedbirler sağlamaktadır.

Şeffaf ve açık Viyana ÖAMTC Ulaşım Merkezi

GEZE modern döner kapılara sahip aydınlık ve engelsiz tasarım. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Sigrid Rauchdobler

GEZE modern döner kapılara sahip aydınlık ve engelsiz tasarım. © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH

Hareketlilik ve hız, Avusturya Otomobil, Motosiklet ve Turing Kulübü ÖAMTC'nin etkileyici yeni merkezinin mimarisinin ilham kaynağıdır. 76 milyon euro değerindeki yeni bina, Viyana'nın en yoğun otoyollarından biri olan A23 şehir otoyolunun Güneydoğu bitişiğinde yer almaktadır.

Viyanalı mimarlar Pichler ve Traupmann, fikirlerini açık ve şeffaf oda bağlantılarına sahip kavisli, dairesel ve yıldız şekilli bir mimaride gerçeğe dönüştürdüler. Tüm kilit alanlar dikey eksende düzenlenmiştir. Hızlı etkileşim ve alanlar arasındaki alışverişin önemi, karşılıklı bulunan ve yukarı doğru çıkan dairesel tırabzanların bulunduğu merkezi, transparan orta avluda da görülebilmektedir.

Fuayede göz alıcı eleman ve "merkez" – GEZE döner kapılar

Viyana ÖAMTC Ulaşım Merkezindeki TSA 325 NT ürün gamından otomatik döner kapı sistemleri. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Sigrid Rauchdobler

Viyana ÖAMTC Ulaşım Merkezindeki TSA 325 NT ürün gamından otomatik döner kapı sistemleri. © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH

Ana ve yan girişlerdeki GEZE döner kapılar dış ve iç mekanı birbirine bağlamakta ve cam cephenin estetik uyumunu sağlamaktadır. İnce çerçeveli tambur duvarlara ve kanatlara sahip olan kanatlı kapı, davetkar, aydınlık ve şeffaf bir etki yaratmaktadır. Döner kapının cam kenarları gizli alüminyum profillerle kaplıdır. Yuvarlak kenarlı yüksek kaliteli profil yüzey şıklığı çağrıştırmaktadır.

Yalıtımlı döner kapılar sayesinde rahat bir iklim ve sessiz bir ortam

Döner kapılar yalnızca personel için giriş kapısı olmakla kalmaz aynı zamanda iç mekanı dış mekan ikliminden ayırmaktadır. Cereyan dışarıda kalmaktadır. Tavan kanopisine yerleştirilen hava perdesi gelen soğuk havaya karşı ek koruma sağlamaktadır. Döner kapıların yalıtım etkisi sayesinde otoyoldan gelen arka plan gürültüsü de dışarıda kalmaktadır. Girişler, ana yolla aynı yükseklikte olduğu için bu faydalı bir özelliktir.

Döner kapılar geçiş kolaylığı ve güvenlik sağlamaktadır

ÖAMTC Ulaşım Merkezindeki üyeler, ziyaretçiler ve çalışanlar elbette gelip giderken geçiş kolaylığından faydalanmaktadırlar. GEZE döner kapılar optimum bir çözümdür. Seçilen yarı otomatik TSA 325 NT döner kapı, girişin ardından kanadı başlangıç pozisyonuna sıfırlamak ve böylece sıradaki "yolcunun" kabul edilmesine olanak tanımak için otomatik konumlandırma cihazı kullanır.

GEZE döner kapılar yüksek güvenlik standartlarına sahiptir: Kapanan kenarlarla temas acil freni tetikleyerek ellerin ve nesnelerin kenar parçalarla döner kanat arasında kalmasını önlemektedir. Kapı kanatlarının dönme hızının otomatik olarak sınırlandırılması yeni ÖAMTC Merkezine girişte güvenlik sağlamaktadır.

GEZE kapı hidrolikleri ile tek üründe yangından koruma ve evrensel erişim

GEZE yangın önleyici tedbirler için akıllı pencere sistemleriyle (SHE). Fotoğraf: GEZE GmbH adına Sigrid Rauchdobler

GEZE yangın önleyici tedbirler için akıllı pencere sistemleriyle (SHE). © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH

Modern kapı hidroliği teknolojisi, katlarda engelsiz çıkış ve acil kurtarma yolu kapıları için yangın önleyici tedbirler sağlamaktadır. GEZE TS 5000 EFS tip serbest salınımlı kapı hidrolikleri örneğin personelin kapıları açmak veya kapamak için çok fazla güç harcamasına gerek kalmadan içeri girebilmesini sağlamaktadır. Konforlu sabitleme fonksiyonu, kapının serbest salınım mesafesinin sonunda durdurulmasına olanak tanımaktadır. Sabitleme fonksiyonu, kapının örneğin cereyan nedeniyle kontrolsüz bir şekilde kapanmasını veya odada sabit kalmasını önlemektedir.

GEZE kapı hidroliği teknolojisine sahip serbest salınımlı ve konforlu sabitleme fonksiyonlu yangından koruma kapıları. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Sigrid Rauchdobler

GEZE kapı hidroliği teknolojisine sahip serbest salınımlı ve konforlu sabitleme fonksiyonlu yangından koruma kapıları. © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH

Yangından koruma için önemli bilgiler: Kapı yine de yangın halinde otomatik kapanır. Kapılar serbest bırakıldıklarında her zaman güvenle kapanır. Kapı hidrolikleri en yüksek kapatma kuvveti olan EN 6'ya kadar ayarlanabilir olup tek ve çift kanatlı yangın ve duman kontrol kapılarında kullanılabilir.

Serbest salınımlı ve konforlu sabitleme fonksiyonlu GEZE TS 5000 ISM kapı hidrolikleri, asimetrik çift kanatlı yangından koruma kapılarının iki kanadının da doğru sırayla kapanmasını sağlamaktadır. Entegre sıralı kapatma mekanizması, yangın sırasında kapıların güvenle kapanmasını sağlamak için sabit kanat kapatılana kadar geçiş kanadını açık tutmaktadır. TS 5000 E-ISM sürümü aynı zamanda kılavuz rayında elektro mekanik sabitleme fonksiyonu sunmaktadır. Böylece bu kapılar serbest ayarlı düzenlenebilir.

Doğal havalandırma: "akıllı" motorlara sahip otomatik pencereler

Acil çıkış ve kurtarma yollarında duman olmaması en yüksek önceliktir. Bu durum, tehlike anında herkesin güvenli alanlara mümkün olan en hızlı şekilde ulaşmasını sağlamaktadır. GEZE duman ve ısı tahliye sistemleri (SHE) geniş test salonunda iki kat faydalıdır: çekiş güçleri, gerek yangın halinde gerekse her günlük havalandırma sırasında güvenilir ve emniyetli duman tahliyesi sağlamaktadır.

Powerchain synchro zincirli motorlar, büyük atölye pencerelerini yüksek kuvvet ve 80 santimetreye kadar mesafeyle açar. Yangın halinde pencere 60 saniyeden kısa sürede otomatik olarak açılır. Entegre kontrol ünitesi, pencere motorlarının kolaylıkla kombine edilmesini sağlamaktadır ve pencerelerin sıralı ve güvenli bir şekilde açılıp kapanmasını ve üç adede kadar motorun senkronize edilmesini sağlamaktadır.

GEZE IQ windowdrive serisi Powerchain motorlar "akıllı" ürünlerdir. Doğal havalandırma için doğrudan bus iştirakçisi olarak KNX bina sistemlerine entegre edilebilirler.

Tandem dizilimli pistonlu motora sahip GEZE SHE 110 sistemleri, test salonundaki büyük çatı pencereleri için optimum çözümdür. Pencere motoru sistemleri, kapı kanadı montajlarındaki IQ windowdrive E 250 pistonlu motor ile kilitleme fonksiyonlu mekanik konsol setinin kombinasyonudur. Duman ve ısının tahliye edilmesi gerektiğinde, ÖAMTC Ulaşım Merkezindeki ağır ve büyük pencere kanatları yalnızca bir dakikada maksimum açıklık sağlayarak yangından korumayı artırmaktadır.

GEZE'nin Viyana Erdberg ÖAMTC'deki ulaşıma katkısı:

  • Bina uzmanlığı: Ziyaretçi akışının idare edilmesinden kafeteryadaki optimum yiyecek servisine işletme faaliyetlerinin geliştirilmesi için inşaata katılan herkesin iş birliği yaptığı özel çözümler
  • Görünüş ve tasarım: Uyumlu estetik için kapı ve pencere sistemleri entegrasyonu
  • GEZE TSA 325 NT ürün gamında yer alan ve bina cephesinin cam estetiğine uyan döner kapılar
  • Yangın önleyici tedbirler için engelsiz yangından koruma kapıları
  • Yangın önleyici tedbirler ve doğal havalandırma için akıllı pencere sistemleri ve otomatik pencere açma mekanizmaları