Örnek çalışmalar

Tarihi mimaride özel DIT çözümleri

Wittenberg'deki Palace Church of all Saints, neo-klasik mimarinin etkileyici bir örneği olan ve ziyaretçileri kendine çeken bir UNESCO Dünya Mirası Sit Alanıdır. GEZE, dünya mirası listesindeki Palace Church of all Saints'i özelleştirilmiş DIT çözümünün bir parçası olarak yüksek kaliteli kapı sistemleriyle donatmıştır.

Tarihi Palace Church of all Saints için yangın önleyici tedbirler

Keşiş Martin Luther 95 tezini burada astığından beri, Wittenberg'deki Palace Church of all Saints (Lutherkirche) Reform hareketinin başlangıcını sembolize etmiştir. Binlerce ziyaretçinin bu kültürel sembol yapıya devamlı olarak erişmesini sağlamak üzere, dünya mirası listesindeki binanın korunması, modern güvenlik ve yangın önleyici tedbirlere yönelik talepler ile uyumlu hale getirilmeliydi. GEZE, bu amaca yönelik olarak en gelişmiş teknolojiye sahip kapı ve güvenlik teknolojilerini sağlamıştır.

En gelişmiş DIT bileşenleri acil çıkış yollarını korur.

Tavan acil çıkış kapısının kuleden dış mekan çekimi

Acil çıkış ve DIT bileşenleri: Palace Church of all Saints'in tavan acil çıkış kapısı.

Palace Church of all Saints, duman ve ısı tahliye sistemlerinin (DIT), modern kilit ve kapı teknolojisiyle bir arada olarak tarihi binalara nasıl uyumlu şekilde monte edilebileceğine yönelik bir örnektir. Örneğin, onarımın bir parçası olarak kule merdiveni, belirli yapısal yangından koruma ve güvenlik gereksinimlerini karşılamak üzere adapte edilmeliydi. Yangın anında, acil çıkış ve kurtarma yollarının güvenli bir şekilde kullanılması için merdiven boşluğunun dumandan arındırılması hayati önem taşımaktadır. Aynı zamanda kapı sigorta prensiplerine uygun olarak kilitlenmelidir ve herhangi bir kötüye kullanım, hırsız alarm sistemine rapor edilmelidir. GEZE, bu kompleks talepleri, DIT bileşenlerinin kombine sistemleri, en gelişmiş kilit teknolojisi ve kapı sistemleriyle yerine getirmiş bulunmaktadır.

Acil kaçış yolu kapısı ve havalandırma alanı bir arada

IQ lock anti-panik kilidine sahip kapı kanadının yakın plan görünümü

Palace Church of all Saints'in tavan acil çıkış kapısındaki GEZE IQ lock anti-panik kilidi.

Doğal duman ve ısı tahliyesi, yalnızca atık hava ve hava besleme sisteminin havalandırılmasına yönelik yeterli alanın olması halinde meydana gelir. Hava besleme sistemine yönelik alanlar, Palace Church of all Saints'in alt bölümlerinde bulunabilir. Bir yangın anında duman gazının ısı ile birlikte yükselmesi ve binanın üst bölümündeki boşaltım alanları aracılığıyla dışarı atılması için bu alanlar boyunca hava akışı gerçekleşir. Penceresiz kulenin tavan çıkışına açılan kapı, bir DIT girişi olarak görev yapmaktadır. Yangın anında dışarıya doğru açılır, böylelikle ek bir acil kaçış yolu kapısı görevi görmektedir. Kapı sistemi, tehlike anında her daim içeriden manuel olarak açılabilen, böylelikle bir acil çıkışa yönelik talepleri karşılayan bir otomatik kilitlemeli anti-panik kilidi aracılığıyla kapanmaktadır.

Palace Church of all Saints için kombine DIT ve acil çıkış yolu sistemi

Bir yangın anında, yangın dedektörü duman dedektörü aracılığıyla manuel olarak tetiklenmektedir. Aynı zamanda DIT merkez kontrol birimi, bina içerisindeki temiz hava tahliye menfezlerini otomatik olarak kontrol etmektedir. Anti-panik kilidi, alarm çalmaya başladığında kule kapısını bir saniyeden az bir sürede açarak, kapı sisteminin manuel olarak açılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda, kapının açık olduğunu belirtmek üzere hırsız alarm sistemine otomatik bir rapor gönderilir. DIT merkez kontrol biriminin, IQ lock anti-panik kilidi ve ters montajlı GEZE TS 5000 kapı hidroliğiyle kombinasyonu, tarihi binanın karmaşık taleplerini yerine getirirken, hızlı duman ve ısı tahliyesi ve güvenli acil çıkış yolları sağlamaktadır.

Palace Church of all Saints'teki GEZE ürünleri

  • IQ lock anti-panik kilidi
  • GEZE TS 5000 kapı hidroliği