Örnek çalışmalar

Sabitleme sistemleri için FA GC 170 telsiz sistemi kiti zamandan ve paradan tasarruf sağlar

Hiç şüphe yok ki tavan yangın alarmlarıyla elle tetikleme mekanizmaları arasında kablosuz bağlantılar yapmak zamandan, çabadan ve paradan tasarruf sağlar. Sonuç olarak, koruma altındaki binalarda olduğu gibi yapısal koşullar nedeniyle bazen imkansız, zahmetli bir iş olan gizli kablo borularının döşenmesi işini ortadan kaldırır.

Adnan Alcan, sabitleme sistemleri için GEZE FA GC 170 telsiz sistemi kitini kurmanın ne kadar pratik ve kolay olduğunu kendi deneyiminden biliyor. Almanya'da Augsburg yakınlarındaki Neusäss'ta bulunan cam ve metal yapı uzmanı Glas Seele'de bir Genç Proje Yöneticisi olan Adnan Alcan pek çok projede telsiz modülünü GEZE sabitleme sistemlerine yerleştirdi ve elle tetikleme mekanizmaları, ısı detektörleri ve duman detektörleri gibi çeşitli kablosuz bileşenlere bağladı.

Wireless Kit FA GC 170

Wireless Kit FA GC 170

Adnan Bey, FA GC 170 telsiz kitinin kurulumunda çok deneyimlisiniz, değil mi?

Bu yıl Regensburg'taki bir alışveriş merkezinde, Königsbrunn'daki bir huzurevinde ve pek çok okulda telsiz kiti kurdum. Üzerinde çalıştığımız başka projelerimiz de var. Bildiğim kadarıyla başka hiç bir imalatçı benzer telsiz kitleri sunmadığından GEZE'nin telsiz kitini gelecekte de kullanıp önermeye devam edeceğiz.

Kablosuz bileşenler için telsiz sisteminin özellikle kullanışlı olduğu bir örnek verebilir misiniz?

Königsbrunn'daki bir huzurevinde, iç tavanlar başlangıçta planlanandan daha yüksekti, bu nedenle yangın güvenlik yönetmeliklerine uymak için ilave tavan alarm cihazları kurulmalıydı. Tesisi kablolu tavan duman detektörleriyle yenilemek zorlu ve en önemlisi pahalı olacaktı çünkü ilave gizli kablo boruları döşemek zorunda kalacaktık. Bu durumda, GEZE telsiz modülü 6 cihaza kadar bağlanabildiğinden ilave telsiz tavan duman dedektörlerini çok kolay kurabildik.

Sabitleme sistemleri için GEZE FA GC 170 telsiz sistemi kitinin monte edilmesi

Sabitleme sistemleri için GEZE FA GC 170 telsiz sistemi kiti sadece birkaç kolay adımda elle monte edilebilir. © GEZE GmbH

6 kablosuz cihazı bağlayabilme özelliği sizin için uygulamada yeterli mi? Daha fazlasına ihtiyaç var mı sizce?

Benim deneyimlerime göre her zaman yeterli oldu. Aşırı durumlarda bile, 4 tavan alarm cihazı ve 2 anahtar olmak üzere 6 cihazdan fazlasına ihtiyaç duyacağınızı sanmam. Bundan daha fazlasına ihtiyaç duyulursa müşterinin üstesinden gelmesi gerekeceği daha büyük sorunları olacaktır.

FA GC 170 telsiz kiti ayrıca hem kablosuz hem de kablolu bağlantıyla karma kuruluma imkan tanımaktadır. Bu kurulumlarla bir deneyiminiz oldu mu? Olduysa koşullar nelerdi?

Bir projede, yangından koruma için tavan alarm cihazlarını kurmak üzere görevlendirildik. Ancak iç tavana giden gerekli kablo boruları planlarda tamamıyla unutulmuştu. Kablo boruları sadece elle tetikleme mekanizmaları içindi. O örnekte tavan alarm cihazlarını kablosuz biçimde GEZE sabitleme sistemine bağlayabilmek idealdi. Alternatifi, çok çaba ve zaman alıp ilave masraflara yol açan, zahmetli kesim işi ve gizli kabloların döşenmesi olurdu. Telsiz sistemi sayesinde bu ilave masraflardan kaçındık. Müşterimiz gerçekten etkilendi ve rahatladı.

Sabitleme sistemleri için GEZE FA GC 170 telsiz sistemi kitinin çeşitli kablosuz bileşenlerinin monte edilmesi

Ön programlama, kablosuz bileşenlerin monte edilmesini basitleştirip kolaylaştırır. © GEZE GmbH

FA GC 170 kurulumu her zaman sorunsuz mu oldu yoksa sorunlarla karşılaştınız mı?

Şimdiye kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Talimatları izlerseniz standart modu yapılandırmak çok kolay. Kablolu ve kablosuz bileşenli karma bir sistemi ilk kez kurduğumda bir dakika düşünmek zorunda kaldım. Fakat o da kullanıcı dostu. Kurmanın sadece bir yolu var, bu nedenle yanlış yapmanız çok zor.

Farklı kablosuz bileşenleri bağlayıp yapılandırmak karmaşık mı?

Hayır, hiç de karmaşık değil. Ön programlama, parçaları bağlayıp yapılandırmayı çok basitleştiriyor: ilgili anahtarı itin, ışıklı detektör yanıncaya kadar bekleyin, hepsi bu kadar. Ezbere gibi.

Güzel bir çözüm, kurulumu çok basit, kablo döşemek istemeyen veya bunu yapma seçeneğine sahip olmayan müşteriler için hayat kurtarıcı. Fakat kim kablo borularıyla uğraşmak ister ki?

Adnan Alcan, cam ve metal yapı uzmanı Glas Seele'de Genç Proje Yöneticisi
Alman Tasarım Ödülü sahibi: FA GC 170 telsiz sistemi

Alman Tasarım Ödülü sahibi: FA GC 170 telsiz sistemi

Sabitleme sistemleri için FA GC 170 telsiz sistemini nasıl özetlersiniz?

Güzel bir çözüm, kurulumu çok basit, kablo döşemek istemeyen veya bunu yapma seçeneğine sahip olmayan müşteriler için hayat kurtarıcı. Fakat kim kablo borularıyla uğraşmak ister ki?

FA GC 170 telsiz sisteminin bir bakışta avantajları

  • Tavan alarm cihazlarını ve elle tetikleme mekanizmalarını bütün GEZE sabitleme sistemlerine kablosuz biçimde bağlayın
  • Kablo döşeyip kabloları gizlemekle zaman ve çaba harcamak gerektirmediğinden koruma altındaki binalar için mükemmel çözüm, yenileme ve tadilatlar için basit çözümdür
  • Yangın tespit ve alarm sistemlerinde Avrupa standardı DIN EN 54-25'e göre test edilmiştir
  • Genel tasarım sertifikası
  • Düşük bakım gereksinimleri

FA GC 170 telsiz sistemi kitinin takılıp kurulmasının ne kadar kolay olduğunu görmek için şu videoyu izleyin