Sabitleme sistemleri için GEZE telsiz çözümleriyle Magdeburg Katedrali'ndeki yangından koruma

Magdeburg'un muhteşem katedrali, önemli bir şehir sembolü ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler için popüler bir hedeftir. Tarihi açıdan bu denli önemli ve çok yönlü bir binada kapsamlı bir yaklaşımın modern geçiş kolaylığı, yangından koruma ve anıt koruması bulunmalıdır. Kültürel miras koruması altındaki yapılara bu etkenlerin entegre edilmesi gerçek bir güçlüktür. GEZE'nin sabitleme sistemleri, telsiz sistemleri ve telsiz duman dedektörleri bu güçlüklerle ideal şekilde baş etmektedir.

Tarihi bir binada modern yangından koruma önlemleri ve eser koruması

Notre Dame'daki trajik yangının gösterdiği üzere Magdeburg Katedrali gibi tarihi değere sahip ve sık ziyaret edilen bir binada modern yangından koruma önlemlerinin bulunması son derece önemlidir. Aynı zamanda, yangın bölümleri oluşturmak için yangından koruma kapıları kullanırken ve ek duman alarmı sistemleri yerleştirirken tarihi eserdeki yapı çalışmalarının geçerli eser koruma düzenlemelerine uygun olması gerekmektedir. Buna ek olarak koruma altındaki tarihi binaların mimarisine ve yapısına mümkün olduğunca az müdahale edilmelidir.

Saksonya-Anhalt'taki Katedraller ve Kaleler Vakfı (Stiftung Dome und Schlösser in Sachsen-Anhalt) tarafından belirlenen modernizasyon ve yangından koruma önlemleri Sußmann + Sußmann AR Magdeburg tarafından planlandı ve Tischlerei Wagner tarafından inşa edildi. Sabitleme sistemleri ise Kötter & Siefker Bernburg tarafından yerleştirilmiş ve onaylanmıştır.

Mevcut binalar üzerinde değişiklik yapılırken özellikle eski planların tüm ayrıntıları göstermediği durumlarda her şeyi göz önünde bulundurmak güçtür. Korunan katedralin tavanlarına ve duvarlarına müdahale edilmemesi gerekmekteydi. İş ve maliyet tasarrufu için kablosuz telsiz sistemlerine ihtiyaç duyuldu. Ek olarak alternatif, onaylanmamış genişleme çözümlerinden kaçınılması gerekiyordu. GEZE'nin güvenli, onaylı ve tam sistemi, bu projede öne çıkmasına olanak tanımıştır.

David Jungbluth, Kötter & Siefker Berneburg Resmi Uzman ve Şube Müdürü

Katedraldeki güçlük: yüksek tavanlar ek tavana monte dedektörler gerektirdi

Bir zamanlar parçalar ve küçük restorasyon çalışmaları (pervazlar, heykeller, sıva alanları, sütunlar vb.) için depolama alanı olarak kullanılan, Marangoz ve Taş Ustası Odası olarak adlandırılan alan gelecekte sergi ve etkinlik alanına dönüştürülecekti. Alanı kullanması beklenen ziyaretçi sayısının yüksek olması nedeniyle kapıların açık tutulabilmesi gerekiyordu. Marangoz Odasının aynı zamanda ayrı bir yangından koruma bölümü olması planlandığından, alarm çalması halinde yangından koruma kapıları otomatik olarak kapanmalıydı.

Son derece yüksek tavanlar nedeniyle, iki ek tavana monte dedektör kullanılması gerekti. Kablolar birleşme yerlerinde gizlenmeliydi ki bu birleşme alanında ciddi bir ek maliyetin yanı sıra yontma ve kesme çalışmaları yapılmasını gerektirdi. Anıt koruma sorunları, karmaşık ve zaman alan yasal ve düzenleme onayları gerektirecekti.

Magdeburg Katedrali ve koruma altındaki tarihi yapısı hakkında oldukça bilgi sahibiyim; şahsen katedral turları düzenliyorum. Schörghuber ahşap yangından koruma kapıları görsel açıdan çevreyle iyi bir uyum sağlasa da kapı hidrolikleri ve duman alarm sistemleri gibi teknik elemanlar bir güçlük oluşturdu. GEZE'nin telsiz modüllü gizli sabitleme sistemleri, telsiz tavana monte dedektörlerle birlikte kullanılarak burada mükemmel bir çözüm üretildi; Lento monte ve tavana monte dedektörler arasında kablo kullanma ihtiyacı ortadan kalktı.

Wagner, Marangoz Ustabaşı

Org galerisindeki sabitleme sistemleri, geçiş kolaylığı ve yangından koruma sağlamaktadır

Geçiş kolaylığıyla modern yangından koruma önlemleri arasındaki etkileşime iyi bir örnek, iki kapıdan ulaşılabilen org galerisine erişimde görülebilir. Bir taraf giriş, diğer taraf ise çıkış işlevi görmekte. Böylece kilise korosu gelip giderken kargaşa olması önlenir. Belirli zamanlarda gelen giden sayısı çok fazla olduğu için kapıların sessizce kapanması ve gerekirse açık tutulması kilit öneme sahiptir. Ne de olsa dini bir tören çarpan kapı sesleriyle bölünmemelidir.

Aynı zamanda sabitleme sistemleri, yangın halinde dumanın ve alevlerin yayılmasını önlemek için yangın kapılarını otomatik olarak kapatmalıdır. Org galerisinde daha önce yalnızca normal bina kapıları kullanıldığı için yeni yangın önleme sonlandırmalarının kullanılması özellikle önemliydi. Yangın alarm sistemleri dışında yangın önleme sonlandırması veya başka bir yangından koruma önlemi ise bulunmamaktaydı.

Almanya Körbelitz'deki Tischlerei Wagner şirketi tarafından iki yeni ahşap yangından koruma kapısı üretildi. Elektrikli sabitleme mekanizmasına, sürekli ayarlanabilir kapatma kuvvetine ve entegre açma süspansiyonuna sahip GEZE TS 5000 R kılavuz raylı kapı hidrolikleri kapıların sessizce kapanmalarını ve gerekirse açık tutulmalarını sağlamakta. Sabitleme sistemine entegre edilen duman dedektör bağlantı merkezi kapıların yangın halinde otomatik olarak kapatılmasını sağlamaktadır.

Tarihi sembol yapı ve turist cazibe odağı – Magdeburg Katedrali

Nehirden Magdeburg Katedrali'nin görünüşü. © Stefan Dauth / GEZE GmbH

Muhteşem Magdeburg Katedrali, şehrin sembolüdür. © Stefan Dauth / GEZE GmbH

Resmi olarak Aziz Catherine ve Maurice Katedrali olan Magdeburg Katedrali, Almanya'daki tamamen Gotik tasarıma sahip ilk katedral kabul edilmekte.

Sahadaki önceki kilise, Kutsal Roma İmparatoru Büyük Otto'nun mezarı olarak ulusal bir öneme sahipti. Orijinal katedral 1207'de bir yangında yok oldu. Gotik katedralin kompleks inşaatı 1209'da başladı ve adama işlemi 1363 yılında yapıldı.

Özenle yürütülen kilise inşaatı 300 yıldan fazla sürdü. 1520 yılında karşılıklı iki kilise kulesi tamamlandı; kuzey kule ve dış platformu rehberli turist ziyaretine açıktır.

Ziyaretçi sayısı, tarihi binanın günümüzde ne kadar önemli olduğunu göstermektedir: mevcut Protestan bölge kilisesindeki törenlere düzenli olarak gidenlerin yanı sıra her yıl 100.000'den fazla turist etkileyici Gotik binayı ziyaret etmektedir.

Bir bakışta Magdeburg Katedrali'ndeki tüm GEZE ürünleri

  • Özelleştirilmiş TS 5000 R ve R-ISM kapı sabitleme mekanizmalarına sahip sabitleme sistemleri
  • Telsiz bileşenlerin GEZE GC 171 sabitleme sistemlerine bağlanmasına yönelik telsiz modülleri
  • GC 171 telsiz modülüne kablosuz bağlantı için GC 172 telsiz duman dedektörü