Örnek çalışmalar

"Daha İyi şehir, Daha İyi yaşam" - EXPO'daki GEZE kanatlı kapılar

"Daha İyi şehir, Daha İyi Yaşam" - EXPO uluslararası fuarı, 2010 yılının Mayıs ila Ekim aylarında bu parola benimsenerek gerçekleştirilmiştir. Sürdürülebilir konsept ile uygun olarak, birçok ünlü uluslararası fuar alanının yapımcıları, GEZE'nin otomatik kapıları ve diğer yenilikçi kapı sistemlerinde karar kılmışlardır.

Şangay'da bulunan uluslararası fuar alanlarındaki GEZE kanatlı kapıları

5,28 km²'lik bir alanı kaplayan ve Huangpu Nehrinin her iki tarafını çevreleyen EXPO, sürdürülebilir şehir gelişimi konseptine yönelik olarak inşa edilmiştir. Bu konsepte uygun olarak, EXPO'daki birçok katılımcı, çevre dostu teknolojiyi kendi yapılarında kulandılar. Hatta bazı binalar, park alanının bir parçası olarak dünya fuarından sonra dahi kullanılmaya devam edilmiştir. GEZE'nin yenilikçi kapı sistemleri, diğerlerinin yanı sıra Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya fuar alanlarında kullanılmıştır.

Otomatik kapılar: EXPO ev sahipleri GEZE'ye güveniyor

Mimar He Jingtang tarafından tasarlanan Çin fuar alanı, çok yönlü enerji tasarruflu bina teknolojisi sayesinde EXPO'nun "yeşil sembolü"dür. Yüksek yapının görsel olarak önemli bir noktası, giriş alanındaki otomatik kanatlı kapılara sahip LED duvardır. GEZE TSA 160 NT kanatlı kapı motorunun kompakt, esnek tasarımı, birçok kapı çerçevesi malzemesine kusursuz şekilde uyum sağlamaktadır ve 1.400 mm'ye varan genişlikte ve 250 kiloya varan ağırlıkta olan otomatik kapıları güçlü ve eksiksiz bir şekilde hareket ettirmektedir. EXPO'da diğerlerinden daha fazla ziyaretçi çeken Çin fuar alanı için TSA 160 NT döner kapı motorlarının geçiş kolaylığı, güvenli işletimi ve görsel olarak bakım gerektirmeyen işleyişi en önemli unsurdur.

GEZE kapı sistemleri, fuar alanının kolaylığı ve fonksiyonelliğini göstermektedir

GEZE kapı teknolojisi ayrıca Çin fuar alanındaki bir çok iç kapıda kullanılmıştır. Birçok alandaki kanatlı kapılar, TS 1000 C, TS 2000 V ve TS 5000 üstten montajlı kapı hidrolikleriyle donatılmıştır. Çok yönlü montaj seçenekleri ve eşsiz tasarımı sayesinde, üstten montajlı kapı hidrolikleri, tüm kanatlı kapıları tasarım ve estetikten ödün vermeksizin işletmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri fuar alanındaki ziyaretçi akışı

6,000 m²'den geniş yer kaplayan Amerika Birleşik Devletleri fuar alanı, EXPO'nun en geniş ve en sık ziyaret edilen fuar binalarından biridir. Mimar Clive Grout'a ait "zarif" tasarım, teknik ve mimari olarak sürdürülebilirliğe göre uyarlanmıştır. GEZE kapı sistemlerini kullanma kararını almasıyla, mimar aynı zamanda tercihini bina boyunca güvenli ve fonksiyonel bir geçiş kolaylığından yana kullanmıştır;

  • GEZE Powerdrive sürgülü kapı motorları, hem iç hem de dış mekanlarda olmak üzere ağır otomatik kapılar ile birlikte sayısız şekilde kullanılır ve ABD fuar alanı gibi yüksek yoğunluktaki alanlarda kullanıma yönelik olarak mükemmel şekilde uyumludur. Çok fonksiyonlu GEZE Powerdrive aynı zamanda kaçış ve acil kurtarma yolu kapıları için idealdir.
  • GEZE Slimdrive sürgülü kapı motorları, berrak tasarım hatları ve yalnızca 7 cm olan bina yüksekliğiyle ince kapı bölümlerine yönelik olarak maksimum tasarım özgürlüğü sunmaktadır. Bu durum, ABD fuar alanı için projeye özgü çözümlerin sorunsuz bir şekilde teslim edilmesini mümkün kılmıştır.

Bu çözümlere ek olarak, GEZE TSA 160 NT kanatlı kapı motoru ve GEZE TS 2000 üstten montajlı kapı hidroliği, aynı zamanda ABD fuar alanının iç kapılarında da kullanılmıştır.

Havadar Japon Fuar Alanı için GEZE DIT çözümü

Japon fuar alanının kubbesi, EXPO binası.

Şangay EXPO'daki Japon fuar alanının kubbesi.

Çevre ile uyum içerisinde yaşam sürmek, geleneksel Japon kültürünün bir parçasıdır. Bu ilke aynı zamanda Japon fuar alanının mimari konsepti için temel oluşturur. En gelişmiş çevre ve materyal teknolojileri, 24 m yükseklikteki fuar alanının canlı bir organizma gibi "nefes almasını" sağlamaktadır. İç kubbe şeklindeki bina kapağı, güneş enerjisi hücreleriyle donatılmış ultra hafif bir membran yapısı ile çevrilidir. Binadaki içi boş sütunlar güneş ışığını absorbe eder, yağmur suyunu toplar ve havanın doğal dolaşımını güvence altına alır. Kubbedeki pencereler Japon fuar alanını dış dünya ile bağlar ve havadar bina kapağının önemli bir bileşenidir.

Akıllı DIT sistemleri sayesinde güvenli acil çıkış ve kurtarma yolları

En gelişmiş teknolojiye sahip duman ve ısı tahliye sistemi, Japonya fuar alanındaki doğal havalandırmanın yanı sıra yangın anında güvenliğe de katkıda bulunur. Bina kapağındaki hava tahliye menfezleri, bu amaca yönelik olarak şık GEZE E 250 DIT elektrikli pistonlu motorlar ile donatılmıştır. Teknolojik olarak kompleks DIT sistemi, duman dedektörlerine veya manuel tetiklemeye yanıt vermekte ve elektromekanik tahrik üniteleri aracılığıyla fuar alanının üst bölümündeki hava tahliye menfezlerini açmaktadır. Bu, termal olarak yükselen duman gazlarının oluştuğu anda dışarı atılmasını sağlamaktadır. Binanın alt bölümündeki temiz hava girişleri, yukarıdan duman gazı tahliyesini destekleyerek, acil çıkış ve kurtarma yollarının güvenli şekilde idare edilmesini sağlamaktadır. GEZE E 250 elektrikli pistonlu motor yalnızca olağanüstü enerji tasarrufu sağlamakla kalmaz, fonksiyonelliği aynı zamanda doğal havalandırmayı destekleyerek, Japon fuar alanını enerji tasarruflu bir bina haline getirmektedir.

Şangay EXPO'daki GEZE ürünleri

  • GEZE TSA 160 NT kanatlı kapı motorları
  • TS 1000 C üstten montajlı kapı hidroliği
  • TS 2000 V üstten montajlı kapı hidroliği
  • TS 2000 üstten montajlı kapı hidroliği
  • TS 5000 üstten montajlı kapı hidroliği
  • GEZE Powerdrive sürgülü kapı motorları
  • GEZE Slimdrive sürgülü kapı motorları
  • GEZE E 250 DIT elektrikli pistonlu motorları