Örnek çalışmalar

Yeni Stuttgart halk kütüphanesi için kolaylık ve engelsiz erişilebilirlik

Yeni Stuttgart halk kütüphanesi, iki yer altı ve dokuz zemin üstü katta 500.000 medya birimine ev sahipliği yapmaktadır. GEZE, yeni halk kütüphanesindeki engelsiz erişilebilirlik ve emniyete, yüksek kaliteli sürme kapı sistemleri ve yangın emniyeti çözümleri ile katkıda bulunmaktadır.

Bir "sakinlik vahası" olarak şehir içindeki bir anıt

Bir "sakinlik vahası" olarak Mailänder Platz'daki halk kütüphanesi Fotoğraf: GEZE GmbH adına Lazaros Filoglou

Mailänder Platz'daki halk kütüphanesi © GEZE GmbH

"Public Library at Mailänder Platz", kapılarını 2011 yılı Ekim ayının sonunda ziyaretçilere açan yeni Stuttgart şehir kütüphanesinin resmi adıdır. Köln'den mimar Eun Young Yi, bu kütüphaneyi 44 metre uzunlukta kenarlara ve 40 metre yüksekliğe sahip "kaideli yekpare bir yapı" olarak tasarlamıştır.

Bina kabuğu, bir cam bloklu katman olarak dış bina cephesine sahip bir çift cepheden ve bina için ısı yalıtımı olarak iç kolon-kirişli yapıdan oluşur. Bu ikinci cephe ile birlikte, yeni kütüphaneyi bilinçli şekilde içe dönük bir yapı olarak tasarlayan Young Yi, kitaplara ve kültüre ait bu dünyayı, dışarıdaki kalabalık dünyadan ayırmıştır. Bina kaplamaları arasındaki geçişler bir gezinme yeri olarak kullanılabilir. Bunlar gece olduğunda büyüleyici bir mavi ışık saçmaktadırlar.

Parlaklık ve engelsiz erişilebilirlik, bina kompleksini karakterize etmektedir

Stuttgart halk kütüphanesindeki çatı penceresi ve okuma salonunun görünümü. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Lazaros Filoglou

Aydınlık ve açık: Merkezi çatı penceresi altındaki okuma salonunun görünümü © GEZE GmbH

Kütüphanenin temelinde bir diğerinin üzerine yerleştirilmiş üç adet merkezi uzamsal alan bulunmaktadır.

  • Bodrum katındaki toplantı alanı
  • 4 kat boyunca uzanan, 14x14x14 metrekare ölçülerinde, tamamıyla sistematik şekilde tasarlanan merkezi oda. Bu, kütüphanenin sembolik kalbini oluşturarak binanın geniş ve yoğun merkezi noktası olarak görev görmektedir.
  • Aynı zamanda dört kat üzerinde bulunan bir açık okuma salonu, merkezi oda üzerinden teras benzeri yapıya ulaşmaktadır. Salonlar ve kitaplıklar katlar arasında uzanarak, salona sanki gökyüzüne doğru açılıyormuş gibi bir görünüm vermektedir.


Bu etkileyici tasarım konseptinin ardındaki ilham, 18 yy. Paris'ine ait "Bibliothèque Nationale de France" yapısından gelmektedir. En gelişmiş kapı ve pencere teknolojisi, Stuttgart halk kütüphanesinin parlak ve açık estetiğini tamamlamaktadır.

Minimal tasarımla geçiş kolaylığı

Ziyaretçiler, halka şeklindeki fuaye alanına, binanın dört kenarında rüzgar korumaları bulunan yüksek kapı girişlerinden giriş yaparlar. GEZE Slimdrive EMD F-IS döner kanat tahrik ünitelerine sahip ikili ful otomatik çift kanatlı kapılar, sürekli şekilde içeri girip dışarı çıkan insanların akışını sessiz ve rahat bir şekilde yönetmektedir. Kapılar, neredeyse sembolik olarak ziyaretçileri beklentilerine yönelik olarak karşılamaktadır: emniyetli, sessiz ve sade tasarımıyla modern bir kütüphanenin konforu.

Kapı topuzlarına entegre edilen kumanda anahtarları, yüksek kapıların sessizce açılması için hafif bir dokunuşun yeterli olmasını sağlamaktadır. Kapıya gizli bir şekilde entegre edilen radar hareket sensörleri ve sensör çıtaları ayrıca yayalar ile kapı arasında "çarpışmaların" yaşanmasını engellemektedir. Görünmez şekilde entegre sıralı kapatma mekanizmasına sahip, yalnızca 7 mm yüksekliğindeki şık döner kanat tahrik ünitesi, gizli kapı tasarımını ve tüm giriş alanının beyaz minimal tasarımını vurgulamaktadır.

Yangın önleyici tedbirlere yönelik otomatik döner kanat tahrik üniteleri

GEZE sistem ürünlerinin engelsiz erişilebilirlik, yangın emniyeti ve tasarım kombinasyonu, kütüphanenin neredeyse her noktasına ustaca uygulanmıştır. Sürekli olarak yüzlerce insanın bulunduğu bu kompleks yapıda yangın emniyeti önemli bir rol oynamaktadır. Alüminyum çerçeve ve gizli, kompakt Slimdrive EMD-F döner kanat tahrik ünitelerine sahip otomatik tek kanatlı yangından koruma kapıları, okuma salonu katlarına ait girişlerde bulunabilir. Aynı kapı çözümleri ayrı katlardaki koridor ve yangın bölümü kapılarında hayata geçirilmiştir. Özellikle TS 5000 serileri içerisinden olmak üzere kendini kanıtlamış GEZE kapı hidrolikleri ayrıca tüm katlardaki çok sayıda kapıya monte edilmiştir.

Yangın emniyeti tasarımlı pratik sürme kapı sistemleri

GEZE ve Hörmann'ın ortak ürünü: yangın emniyeti tasarımlı otomatik erişilebilir T30 sürme kapı sistemi. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Lazaros Filoglou

Okuma salonu girişindeki sürme kapı sistemleri © GEZE GmbH

Doğrudan kütüphanenin "kalbi" üzerinde bulunan birinci kattaki okuma salonuna ait dört yoğun giriş, ful otomatik düz çizgisel sürme kapılar ile donatılmıştır. Ziyaretçiler bu noktadan, karşılıklı merdivenleri kullanarak katlar arasında hareket ederler. Tamamı camlı otomatik T30 yangın emniyeti sürme kapı sistemleri, engelsiz erişilebilirlik ve yangın önleyici tedbirleri konfor ve kolaylık ile buluşturur. Koridor alanında kılavuz rayların olmaması, sürme kapıların normal işletim modunda kolayca ve engelsiz şekilde hareket ettirilebilmesini sağlamaktadır.

Yangın anında, daha önce otomatik kapının açık tutma fonksiyonu kullanılmış olsa dahi, kapılar otomatik olarak kapanır ve güvenli şekilde yangından koruma sağlamaktadır. İnce kapı tahrik motorları, kapının etkinleştirilmesi ve korunması amacıyla kombine radar hareket sensörü ile birlikte kapı lento kaplamasına gizli bir şekilde entegre edilmiştir. Kapının izinsiz kullanıma karşı korunması için anahtarlı butona sahip bir dijital program şalteri, kapı pervazına ve kitaplıkların yan duvarına yerleştirilmiştir.

Stuttgart halk kütüphanesindeki GEZE ürünleri

  • Slimdrive EMD F-IS döner kanat tahrik üniteleri
  • Slimdrive EMD F döner kanat tahrik ünitesi
  • GEZE TS 5000 serisi kapı hidrolikleri
  • Anahtarlı butona sahip dijital program şalteri