GEZE kapı sistemleri, Green Pea sürdürülebilirlik projesinde daha fazla enerji verimliliği sağlıyor

Sürdürülebilir binalar, ekosistemi ve çevreyi korumanın yanı sıra insanlara ve topluma fayda sağlamak için tasarlanmıştır. Torino'daki Green Pea sürdürülebilirlik merkezi bunun iyi bir örneğidir: Burada çevre bilinciyle tüketim ve her ayrıntısına kadar çevre dostu bir şekilde planlanmış sürdürülebilir mimari bir araya getirilmiştir. GEZE kapı sistemleri burada daha fazla enerji verimliliği sağlar, bu nedenle iddialı mimariye ve sürdürülebilirlik konseptine mükemmel uyum sağlar.

Torino'daki Green Pea sürdürülebilirlik projesi

Slimdrive SLT-FR gibi akıllı kapı sistemleri bir binanın ısı tüketimini azaltır.

Slimdrive SLT-FR gibi akıllı kapı sistemleri bir binanın ısı tüketimini azaltır. © GEZE GmbH

Green Pea, tamamen yeşil sürdürülebilirlik vaat eden dünyanın ilk perakende parkı olarak Aralık 2020'de Torino'da açıldı. Beş katta 66 mağaza, bir müze, üç restoran, bir yüzme havuzu, bir spa ve bir yaratıcı kulüp bulunuyor, hepsi sürdürülebilirliğe kendini adamış toplam yüz iş ortağı. 

İlke: Doğaya saygı – sürdürülebilirliğin keyfini sürme

Taze bezelye isminin kendisi bile bir manifesto ilanıdır: Küçük bakla tanesi, dünya gibi yuvarlak ve ticaretimizin olması gerektiği kadar yeşil bir saygı sembolüdür. Green Pea, saygılı ticarete ve mantıklı bir keyif sürmeye davettir.

Geleceğe yönelik binalar

Sürdürülebilir Green Pea binası, dünyaca ünlü slow food (yavaş yemek) mağazası Eataly ve kapatıldıktan sonra kapsamlı şekilde yenilenip çok amaçlı modern bir merkeze dönüştürülen eski Fiat fabrikası Lingotto'nun yakınındadır. Bu nedenle, Yeşil Bina geleceğe yönelik benzersiz mimari için mükemmel bir topluluk içindedir. 
 

Sürdürülebilir mimari

Her katta bir giriş, Slimdrive SLT-FR otomatik teleskop sürme kapı sistemleriyle donatılmıştır.

Her katta bir giriş, Slimdrive SLT-FR otomatik teleskop sürme kapı sistemleriyle donatılmıştır. © GEZE GmbH

Fotovoltaik paneller ile güneş panelleri, rüzgar enerjisi kullanımı ve geri kazanım yoluyla sürdürülebilirlik.

Fotovoltaik paneller ile güneş panelleri, rüzgar enerjisi kullanımı ve geri kazanım yoluyla sürdürülebilirlik. © GEZE GmbH

15.000 metrekarelik bir alanı kaplayan Green Pea binası her ayrıntısına kadar sürdürülebilir şekilde tasarlandı. Mimarlar Cristiana Catino (ACC Naturale Architettura) ile Carlo Grometto'nun (Negozio Blu Architetti Associati) tasarladığı bina, yaşayan bir organizma gibi: İnsanlara nefes aldırıp güzelliğiyle daha sürdürülebilir bir yaşamın önemini göstermek için tasarlandı. Binayı çevreleyen 2.000 ağaç, bitki ve çalı da buna katkıda bulunuyor: İnsanlara yeşil dinlenme alanı sunarken sera gazı emisyonlarını da dengeliyorlar.

GREEN BUILDING HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ

Yenilenebilir enerji üretimi doğal kaynakları korur

Merkezin sürdürülebilirlik konsepti, örneğin jeotermal kuyular, fotovoltaik paneller ile güneş panelleri gibi yenilenebilir kaynakların kullanımı, rüzgar enerjisinin kullanımı ve kinetik enerjinin geri kazanılması yoluyla teknolojik düzeyde de ikna edicidir. Bu sayede, fosil enerji kaynaklarına olan ihtiyaç azalır ve doğal kaynaklar korunur.

İddialı sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşılmasına enerji verimli ve tasarım odaklı çözümlerimizle katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz.

Giulia Cantù, GEZE İtalya Ön Satış ve Pazarlama Müdürü
Green Pea'in otomatik teleskop sürme kapı sistemlerinde GEZE'den Slimdrive SLT-FR.

Green Pea'in otomatik teleskop sürme kapı sistemlerinde GEZE'den Slimdrive SLT-FR. © GEZE GmbH

Isıtma giderlerinden tasarruf edin ve enerji verimliliğini artırın

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına ek olarak, enerji verimliliği, binanın sürdürülebilirlik konseptinde çok önemli bir rol oynar. Çünkü ısıtma, aydınlatma ve bina teknolojisi için harcanan enerji ne kadar az olursa CO2 emisyonları da o kadar az olur.

Akıllı kapı sistemleri ısı kaybını azaltır

Bir binanın enerji tüketimini azaltmak için cephenin ısı yalıtımından kapı teknolojisine kadar çeşitli önlemler alınabilir. Bu nedenle, Green Pea binasının her katında bir giriş, iki adet Slimdrive SLT-FR otomatik teleskop sürme kapı sistemleriyle donatılmıştır. Dar tasarım ve düşük toplam yükseklik, Green Peas'in merdiven boşluklarında olduğu gibi, küçük açıklık genişliği veya kapı açıklığının yanında az yer bulunan dar alanlarda da kullanıma imkanı tanır. Özelliği: ISO camlı dar çerçeveli profil sistemleriyle bağlantılı olarak, kapı sistemleri sadece acil çıkış ve kaçış yolları güvenliğini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda gerekli ısıtma enerjisini önemli oranda azaltır; bu, ısıtma giderlerinden tasarruf sağlarken fosil yakıtları korur.
 

Slimdrive SLT-FR kapı sistemlerinin diğer avantajları:

  • Sadece 7 cm yüksekliğiyle en dar cam cephelerde ve komple cam sistemlerinde (IGG) kullanım için idealdir.
  • Yedek tahrik versiyonuna sahip acil çıkış yolu işlevi sayesinde acil çıkış ve kurtarma yolları için uygundur
  • İki paralel sürgü rayı sayesinde 1000 ila 3600 mm genişliğinde açılım menzilleri
  • Uzun ömürlü ve çok sessiz çalışan doğru akım motoru
  • CAN-Bus üzerinden bina idare teknolojisi sistemine (GLT) entegre edilebilir
BİNA OTOMASYONU HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ