Yeni experimenta bilim merkezindeki otomatik kapılar

2019 yılı Nisan ayında yeni açılan experimenta Bilim Merkezi, öğrenmeye, araştırmaya ve deney yapmaya odaklanmaktadır ve bu nedenle de GEZE otomatik kapılar doğal bir katılımcıdır. Yeni binanın fütürist mimarisi ve sürekli çok sayıda ziyaretçi alması çok özel karakteristiklere sahip otomatik sürme kapılar ve cam kanatlı kapılar gerektirmektedir. GEZE, esnek seri programı ve profesyonel becerisiyle özel kanatlı kapı çözümünü bile oldukça basitleştirerek üzerine düşeni yapmıştır. Otomatik kanatlı ve sürme kapılar, cam ön cepheye ve şeffaf iç kısma mükemmel uyum sağlamaktadır. Daha iyi yaşanır bir binada engelsiz erişilebilirliği ve güvenliği desteklemektedir.

Etkileyici mimarideki otomatik sürme kapı sistemleri

Deneysel Bilim Merkezindeki GEZE otomatik kapıları

Deneysel Bilim Merkezi'ndeki GEZE otomatik kapıları © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Deney merkezinin heyecan verici programı, bilgi aşkı ve deney zevki oluşturmaktadır. Yeni binanın mimarisi bile deneyseldir. Altı kat birbirine sarmal şekilde bükülmüştür; her tarafta beş ön cepheye sahip şeffaf yapı. Tamamen camdan üretilmiştir.

Cam sürme kapılar görsel tutarlılık oluşturur

Ana girişteki cam ön cephede, estetik bir özellik olarak aynı zamanda tutarlı cam tasarımı bozmayacak kadar gizli bir otomatik sürme kapı sistemi bulunmaktadır. GEZE, entegre tamamen cam kanatlara (IGG) sahip yenilikçi otomatik sürme kapıyla katkıda bulunmuştur. Kapı profilleri, paneller arasına yerleştirildiklerinden cam yüzeyde görünmez. Kapı motoru da gizli tasarımı bozmamaktadır. Slimdrive SL NT IGG motoru yalnızca 7 cm yüksekliğe sahiptir ve cam ön cephede kolayca gözden kaybolmaktadır.

Enerji verimliliğiyle kombine kapı estetiği

Slimdrive SL NT IGG sürme kapı sisteminin diğer avantajları arasında enerji verimliliği ve avludaki ısı kaybını önleme yer almaktadır.  Plastik çerçeve, bitişik iki cam arasında görünmeyecek şekilde entegre edilmiştir ve cam fiber ile takviye edilerek kapı profilleri arasında ısı yalıtımı sağlanmıştır. Bu, geniş kapı kanatlarının ön cephedeki girişte ısı yalıtımına katkıda bulunduğu ve böylece iklimi de koruduğu anlamına gelmektedir.

Sürme kapılar engelsiz erişilebilirlik ve güvenlik temin eder

Deney merkezinin, önceki başarılı fuarın rakamlarını da aşarak yılda 250.000 ziyaretçi alması beklenmektedir. Okullar, gruplar ve aileler yeni binaya kolay, engelsiz ve hızlı bir şekilde girip çıkmak istediklerinde ana girişteki kapıların gerçek zorlama testlerine dayanması gerekecektir. Otomatik sürme kapı sistemleri, Slimdrive serisinin denenmiş ve test edilmiş kapı motorlarıyla güvenilir, nazik ve sessiz bir şekilde kalıcı açma ve kapama çalışması sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Çok sayıda insan bir araya geldiğinde güvenlik en yüksek önceliktir. Büyük ve geniş sürme kapılar bireyler açısından en yüksek güvenlik standartlarını karşılamaktadır. Acil çıkış kapılarına yönelik Slimdrive SL NT-FR motor donanımına sahip bina, tehlike durumunda hızlı ve engelsiz bir şekilde boşaltılabilir.

En baştan itibaren en iyi otomatik kapılar için

Yeni deney merkezinin arkasındaki dört yıllık planlama ve inşaat, daha da geleceğe dönük bir teklif sunulmasını sağlamıştır. Binanın planlanması sırasında GEZE proje uzmanları projeye erken aşamadan itibaren dahil oldular. Profesyonel becerileri ve mimari açıdan zorlayıcı, çok ziyaretçi alan fuar binalarındaki deneyimleriyle baştan itibaren fikir geliştirebildiler, tüm olası kapı çözümü önerileri üzerinde çalıştılar ve sonuç olarak mimarlar, uzman planlayıcılar ve inşaatta yer alan tüm taraflar arasında verimli bir fikir alışverişi ağı oluşturdular. Bu durum, estetik açıdan hoş otomatik kapıların, kapı kullanımına yönelik yapısal ve güvenlik gerekliliklerini de karşılayacak şekilde sağlanmasına olanak tanımıştır.

Otomatik kanatlı kapılar çok fonksiyonel ve görsel açıdan tek biçimlidir

© Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Tek biçimli tasarım, geçiş kolaylığı ve fonksiyonellik, uzaysal spiraldeki farklı tasarımların sergi odalarına ve yaratıcı stüdyolara açılan çok sayıdaki otomatik kanatlı kapı için en önemli talepler arasındadır.

GEZE kanatlı kapı motoru portföyünün öne çıkan ve çok yönlü kanatlı kapı becerisi, farklı fonksiyonelliklerle bir araya gelen tek biçimli bir görünüm sunmaktadır. Powerturn kapı motorları ince bir tasarıma sahiptir (7 cm motor yüksekliği, sürme kapılardaki Slimdrive ile tamamen aynıdır), çeşitli fonksiyonlar sunmaktadır ve çok çeşitli kapı sistemlerine entegre edilebilmektedir. Aynı zamanda büyük ve ağır kapıları sessiz ve güvenli bir şekilde tamamen otomatik, bir düğmeye basılarak veya elle açabilir. Açma desteği olarak sunulan Smart swing fonksiyonu sayesinde kimi zaman ağır olan yangından koruma kapılarını bir çocuk bile elle açabilmektedir.

Özgün fonksiyonelliğe sahip yangından koruma kapılarına yönelik GEZE çözümü uzmanlığı

© Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Kapı sistemleri geliştirme ve tasarlama sırasında GEZE'nin doğal olarak sunabildiği fırsatlar sayesinde yangından koruma kapıları Powerturn motorlarla çok özel fonksiyonellik sunan bir gerçeklik haline gelmiştir. Örneğin kaçış yolu merdivenlerinde, yangın halinde akımsız, güvenli kapı kapama fonksiyonu (katı yangından koruma düzenlemelerince gereklidir!) erişilebilir kapı açma fonksiyonuyla bir arada olmalıdır.

Ancak ortaya çıkan güçlüklerden biri, yangın halinde dumanın güvenli tahliyesi için oluşan hava basıncının yangından kaçan insanların kapıları elle açmalarını zorlaştırmasıydı. Çözüm olarak kapılar Powerturn kapı motorları ile otomatik hale getirildi. GEZE tarafından geliştirilen özel kontrol ünitesiyle kapılar yangın olması halinde bir düğmeye basılarak otomatik olarak açılıp kullanıldıktan sonra güvenli bir şekilde kapatılabilmektedir.

Estetik sabitleme sistemleri

Fuar alanları arasındaki, yangın halinde otomatik olarak kapanana kadar yangından koruma kapılarını açık tutan gizli zemin kapı otomatiği donanımlı sabitleme sistemleri.

Sabitleme sistemleri © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

experimenta Bilim Merkezi: "Bilgi deneyim oluşturur"

Almanya'daki en büyük bilim merkezidir. Çocuklar, gençler, okullar ve aileler, 25.000 m2'lik alana yayılan benzersiz bir bilimsel macera dünyasında bilimi ve teknolojiyi daha iyi kavramaktadırlar.

Daha fazla göster Daha az göster

experimenta'nın dünyaları

Erlebniswelten'in (Deneyim Dünyaları) öne çıkan özelliği 700 m2 360° kubbeli ekranı ve döner konferans salonuna sahip Bilim Kubbesidir. İzleyiciler uzayda 3 boyutlu seyahat ederler veya bilimsel olayları gösteri formatında hayranlıkla izlemektedirler. Gözlemevi ve güçlü teleskoplar çatıdaki terasta bulunmaktadır.

Entdeckerwelten (Keşif Dünyaları) bölümünde, dört katta dört ana temayı kapsayan 275 etkileşimli istasyon bulunmaktadır. Bunlar altlarında önemli olguların olduğu küçük, günlük şeyleri keşfetmenizi sağlamaktadır. Görünmez olanlar görünür hale gelmektedir.

  • StoffWechsel (malzeme etkileşimi) alanı, bizi çevreleyen malzemelerin ve elementlerin doğasını inceler. Örneğin bir engele çarptığında otomobile ne olur?
  • KopfSachen (Zihin Önemlidir) bölümünde ziyaretçiler, insanların dünyayı algıladıkları ve dünyada hareket ettikleri karmaşık ve çeşitli yolları keşfetmektedirler.
  • WeltBlick (Dünya Görünümü) katında siz de bir araştırmacı olabilirsiniz. Mikro dünyalarda dolaşabilir veya canlı uydu verilerini inceleyebilir ve yeni bir şey geliştirilirken doğanın bilim insanları için nasıl model rolü üstlendiğini öğrenebilirsiniz.
  • ForscherLand (Araştırmacı Toprakları) deneyler yapabileceğiniz, kurcalayabileceğiniz ve tasarlayabileceğiniz benzersiz bir macera oyun alanıdır. Su peyzajında çocuklar turnike sisteminin nasıl çalıştığını ve çok daha fazlasını test edebilirler.

Tamamen yenilenen Forscherwelten (Araştırmacı Dünyası) bölümü, eğitim sınıfları sunmakta ve teknoloji harikası laboratuvarlar, deneysel mutfak, Kuzey Württemberg öğrenci araştırma merkezi ve farklı yaş gruplarına yönelik çeşitli kursları bir araya toplamaktadır. Üretici Alanında yaratıcı gençler fikirler geliştirip uygulayabilecekleri alan ve teknik ekipmanları bulabilirler.

GEZE Heilbronn experimenta'da

experimenta Bilim Merkezindeki GEZE ürünleri

  • Entegre komple cam kanatlara (IGG) sahip sürme kapı sistemlerine yönelik Slimdrive SL NT IGG motorlarla donatılmış otomatik düz çizgisel sürme kapı sistemi
  • Powerturn motorlu 30 otomatik kanatlı kapı sistemi ve entegre duman dedektörlü, GC 338 sensör çıtası veya GC 342 lazer tarayıcı donanımlı yangın ve duman geçirmez kapılar
  • Tüm açılma ve kapanma işlemlerini izlemek ve tehlike halinde acil durum çıkışlarını açmak için 10 TZ 320 acil kaçış yolu kapısı kontrol cihazları
  • Yangın halinde otomatik olarak kapanana kadar yangından koruma kapılarını açık tutan 15 sabitleme sistemi TS 550 IS zemin kapı otomatiği, GEZE sabitleme cihazları ve GEZE açık tutma mıknatısları için RSZ6 duman şalteri kontrol birimi
  • Manuel yangından koruma kapıları, Boxer serisi çeşitli kapı hidrolikleri ve TS 5000 serisinden kapı hidrolikleri kapı kanadına entegre edilmiştir