Uzman kapı planlaması - ölçülüden teknik anlamda karmaşıklığa kadar

Engelsiz erişilebilirlik, yangından koruma, acil çıkış yolları, erişim kontrolü, hijyen: farklı talepler ve işlevler, kapı planlamasını mimarlar ve planlamacılar için karmaşık bir görev haline getirir. GEZE uzmanlarımız, sürece erken dahil edildiklerinde, planlama hatalarından ve gereksiz maliyetlerden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Uzman kapı planlamasının önemi

Mimarların veya planlamacıların bir bina şartnamesinde basitçe "giriş kapısı, beyaza boyanmış, mat" gibi bir şey yazabildikleri günler artık geçmişte kaldı. Günümüzde kapılar çok fonksiyonlu sistemlere dönüşmüştür. Bu, öncelikle artan güvenlik ve emniyet taleplerinden kaynaklanmıştır. Bununla birlikte dijitalleşme, binaları ağa bağlamak ve her şeyi bina yönetim sistemine entegre etmek için çeşitli seçenekleriyle bu yeni karmaşıklığa da katkıda bulunmaktadır. Genel olarak, talepler ne kadar yüksek olursa, kapı o kadar karmaşık olur ve ilgili teknik çalışmaları gerektirir.

Bu nedenle, planlama sürecinin başlarında kapı planlamasına uzmanların dahil edilmesi çok önemlidir. Bu, daha sonra anlaşmazlıklara yol açabilecek gereksiz planlama boşluklarından kaçınmanın tek yoludur ve genellikle yalnızca ek koordinasyon çabası ve maliyetlerle düzeltilebilir. En kötü durumda, eksik planlama, kesinlikle sonradan uyarlama seçeneği olmayan bir yangından koruma kapısı ile ilgili olacaktır.

Kapı planlaması, sistemlerin sorunsuz entegrasyonunu sağlar

Uzman kapı planlaması, kapıların amacını netleştirir, tüm iş kollarını bir araya getirir ve farklı sistemlerin sorunsuz entegrasyonuna izin vermek için onları koordine eder. Bu, kapı için çok sayıda müşteriye özgü ve yasal şartnamenin getirdiği özelliklerin ve bunları uygulamak için gerekli işlevlerin mümkün olan en akıllı şekilde kombine edilebilmesini sağlar. Buna ek olarak, iyi bir uzman planlama ileriyi düşünür ve daha sonra kullanım taleplerini değiştirmeye izin verecek ön kurulumları dikkate alır. Görünüşte 'normal' bir kapının, örneğin, daha yakından incelendiğinde açık kalması, ancak bir yangın durumunda otomatik olarak kapanması ve aynı zamanda tüm engelsiz erişilebilirlik gereksinimlerini karşılaması gereken bir acil çıkış kapısına dönüşmesi alışılmadık bir durum değildir. Tüm bu sorunlar erken planlama ile çözülebilir ve sonuçta maliyetlerden bile tasarruf edilebilir.

Çok amaçlı kapılar hakkında daha fazla bilgi edinin

Uzman planlayıcının görev ve sorumlulukları

BuildingSMART yetkinlik ağı, bir kapının teorik olarak kaç parametreye sahip olabileceğinin bir listesini hazırladı. Organizasyon, tüm varyant ve kombinasyonları kapsayan etkileyici 4.500 parametre topladı. Elbette, pratikte bir planlayıcı hiçbir zaman bu parametrelerin tümünü tarif etmeyecektir, çünkü birçok bileşen veya varyasyon, planlanan kapılar için geçerli olmayacaktır. Kapı planlaması için, örneğin nispeten basit taleplerin olduğu daha küçük idari binalarda yalnızca temel bilgilere ihtiyaç vardır. Ancak bu kapılar bile genişlik, yükseklik, açılım türü, kapı aksesuarları, rengi veya malzemesi hakkında bilgi içeren yaklaşık 30 parametreye sahip olabilir. Yaklaşık 3.500 kapısı olan bir kliniğin tamamı gibi daha büyük projelerde, girilmesi ve güncellenmesi gereken 150'den fazla parametre olabilir. Tüm bunlar, uzman kapı planlamacılarının kesin bir süreç gerektiren karmaşık bir görevle karşı karşıya olduğunu göstermektedir. İşlemler sırasında hiçbir şeyi unutmamalarını sağlamanın tek yolu budur.

Tipik bir uzman kapı planlama süreci

Kapı planlamasında etkileşimler ve çelişkiler

Uzman kapı planlamacıları, çok çeşitli ve farklı gereksinimleri dikkate almaktan daha fazlasını yapmalıdır. Bazen çelişkilere yol açabilecek farklı talepler arasındaki etkileşimler de başka bir zorluğa neden olabilir. Sürece doğru zamanda dahil olan uzman bir planlayıcı, kapsamlı bir bakış açısı sunabilir, işlevler arasındaki çakışmaları belirleyebilir, doğru öncelikleri belirleyebilir ve süreci ilgili iş kolları ile koordine edebilir.

Örneğin tipik bir çelişki, aynı anda talep edilen gürültüden korunma ve engelsiz erişilebilirliktir. Ses yalıtımı için genellikle birden fazla sızdırmazlık seviyesine sahip ağır kapılar gerekir. Bu nedenle, bu tür kapılar çoğu zaman engelsiz erişilebilir değillerdir çünkü açılıp kapanmaları için büyük miktarda güce ihtiyaç duyarlar. Veya duman ve ısı tahliye sistemi ve hava girişi ile yangın ve duman koruma arasında benzer bir durum söz konusudur: Duman ve ısı tahliye sistemleri kapıları açarken, yangın ve dumandan koruma kapalı kapılara ihtiyaç duyar.

Ayrıca 'yangından koruma ve engelsiz erişilebilirlik' arasında da görünür bir çelişki vardır

Çelişkili kapı planlama ihtiyaçlarına genel bakış

Bazı durumlarda, uzman planlamacılar çelişkili ihtiyaçları ve işlevleri çözmek için görevlendirilir.

Sistematik kapı planlaması için kapı listeleri

Kapı listeleri, büyük bina projelerinde kapı planlaması için yerleşik bir uygulama haline gelmiştir. Bunlar, her bir kapı için konum, kurulum durumu, geometri, malzeme özellikleri, tasarım ve gerekli teknik ekipman hakkında kesin bilgileri içerir. Kapı listeleri tüm önemli özellikleri ve spesifikasyonları tanımlar; bunlar bina projesindeki tüm kapılar için geçerli değildir, aksine kapıdan kapıya farklılık gösterir. Bunlar özellikle şunları içerir:

  • Açılım menzili, açılma yönü (sola açılımlı kapı veya sağa açılımlı kapı) dahil boyutlar.
  • Ses yalıtımı, yangından koruma, acil çıkış yolu, hırsızlıktan koruma, radyasyondan koruma veya iklim sınıfı gibi özel ihtiyaçlar
  • Kapı kanadı ve kapı kasa malzemesi, yüzeyleri ve tasarımı
  • Kilit ve kapı aksesuarlarının yanı sıra kapı hidrolikleri, sabitleme sistemleri veya kapı otomasyonu gibi ek bileşenlerle ilgili ayrıntılar.

Kapı listeleri, tüm özellikleri sistematik olarak kaydetmek için kullanılabilir. Ancak dikkat: Bu araç, kapıların bina bağlamında uygulanmasının fizibilitesine yardımcı olmaz. Burada da deneyimli kapı planlamacıları devreye girer.

Uzman kapı planlaması karmaşık bir iştir ve diğer iş kollarının uzman planlamasından ayrılamaz. Bu tür arayüzler erkenden tanımlanmalıdır.

Günther Weizenhöfer, Satış Öncesi Geliştirme Ekibi Başkanı

BIM ile etkili kapı planlaması

BIM, karmaşık inşaat projelerini daha uygun maliyetli ve verimli hale getirir

Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) dijital ve disiplinler arası iş kollarının geleceğidir. BIM, tüm iş kollarının tek bir dijital modelde, bir dijital ikizde birlikte çalışmasını ve tüm verileri birlikte kullanmasını sağlar. Binanın kullanım süresine dahil olan, yatırımcıdan, mimar veya uzman planlamacıdan imalatçıya, sistem üreticilerine ve ürün üreticilerine kadar herkes bundan faydalanır. BIM, uzman kapı planlama konusunda da idealdir. Diğer iş kollarındaki uzman planlamacılarla hızlı koordinasyon, tüm talepleri pratik işlevlere dönüştürmenin anahtarıdır. Buna ek olarak, bu, her şeyin verimli bir şekilde planlanmasına, temel bilgilerin bağlanmasına ve işlevlerin pratikte uygulanmadan önce tüm bina teknolojisi bağlamında test edilmesine olanak tanır. Ve son olarak, aynı zamanda bina projesininbaşlangıcından itibaren bir binanın inşaat ve yaşam döngüsü maliyetleri için kesin tahminleri de kolaylaştırır.

BIM kapı objelerini uzman kapı planlaması için son derece kullanışlı bir araç olarak geliştirdik. Bunlar buildingSMART’taki kapı grubunun çalışmalarından elde edilen sonuçlara dayanmaktadır. Buna ek olarak, çok çeşitli mevcut meta verilerini resmi kapı listeleriyle karşılaştırdık. Sonuç olarak, BIM projelerimiz uluslararası projelere de mükemmel şekilde uygundur. GEZE BIM projelerini ücretsiz indirebilir ve bunları CAD sisteminize entegre edebilirsiniz.

GEZE BIM kapı objelerini indir

Uzman kapı planlaması

Çok çeşitli sektörlerde birden fazla projede uzun yıllara dayanan tecrübemiz sayesinde, uzman kapı planlamasında size bireysel destek sunabiliriz. Sadece kapılarla ilgili değil, aynı zamanda bina işletiminin tüm yönleri üzerindeki etkilerine kadar uzanan uzmanlığımızla gurur duyuyoruz. Kapsamlı bir çözüm sağlayıcısı olarak, ilgili standartları ve yönergeleri göz önünde bulundurarak bir dizi farklı ihtiyacı, işlevi ve iş kolunu sizinle birlikte bir araya getirebiliriz.

GEZE proje danışmanlığı

GEZE, kapı planlamasında mimarları ve planlamacıları destekleyerek onlara ürün çözümlerimiz hakkında ihtiyaç duydukları tüm bilgileri sağlar. Meslektaşlarımız, örneğin kapı listeleri oluşturma, BIM projelerini entegre etme ve daha pek çok konuda size destek olabilir. Gerekli durumlarda ihale metinleri, mimar katalogları ve uzman bilgileri de sağlayabiliriz. Ayrıca planlama aşamasının başlarında da size destek sağlayabiliriz.

Global Hesap Yönetimi

Binanız dünyanın neresinde olursa olsun, Global Hesap Yönetimi'miz dünya çapında uzun vadeli planlamada karar vericileri ve yatırımcıları destekleyebilir. Öncü bir iş ortağı olarak, çözüm odaklı ve müşteri odaklı ürün ve hizmetler sunuyoruz. Her ülkenin standartlarını ve yönetmeliklerini dikkate alan bölgesel GEZE ekiplerimiz ile işbirliği içinde, tüm bina kullanım süresi boyunca merkezi bir irtibat kişisi olarak hizmet veriyoruz.

İmalatçılar için kapsamlı öneriler

GEZE, ürünlerimizi kurarken önerilerde bulunur. Kurulumla ilgili kapsamlı bilgi ve video materyalisağlıyoruz. Buna ek olarak, kapı ve pencere çözümlerimizin profesyonel montajı (temel bilgi ve kurulum) hakkında düzenli eğitim sunmaktayız.

Hızlı yardım

Kapı ve pencere çözümleri, özellikle de olması gerektiği gibi işlev görmüyorlarsa karmaşıktır. Burada da bir ortak olarak GEZE'ye güvenebilirsiniz. GEZE servisi, hızlı yardım ve çözümler ile servis mukavelelerinin yanı sıra acil yardım desteği sunmaktadır. Büyük küresel ekibimiz yardıma hazırdır.

GEZE, kapı planlamasını desteklemek için çok sayıda araç da sunmaktadır.