Örnek çalışmalar

GEZE kapı sistemleri yaşlı kişiler için yüksek yaşam konforu sunmaktadır

2009 yılında, desteklenen özgür yaşama yönelik son teknoloji bir enstitü olan Stuttgart-Killesberg Augustinum kapılarını ziyaretçilere açmıştır. GEZE kapı sistemleri ve güvenlik teknolojisi, Augustinum'un engelsiz erişilebilirlik ve yangın önleyici tedbirlerine yönelik zorlayıcı taleplerini karşılamış ve mimarisiyle ahenk içinde bütünlük sağlamıştır.

Rakamlarla Augustinum yaşlılar yurdu

Stuttgart merkezli mimarlık firması Wulf und Partner, bu geniş binayı, yüksek kaliteli malzemeler kullanarak ve berrak şekiller ile parlak ve şeffaf olmak üzere tasarlamıştır.

 • 2009 yılında açıldı
 • Dört ikiz kule ve altı ve yedi kata sahip kompleks
 • 35,000 m² toplam kullanılabilir yüzey alanı
 • 23,000 m² toplam yüzey alanına sahip 290 apartman
 • 16,000 m² dış tesisler (park alanı, önceki sergi alanları)

iç ve dış kapılar için erişilebilir modern tasarım

Otomatik cam sürme kapılara sahip rüzgar koruması (fotoğraf: GEZE GmbH adına Dirk Wilhelmy)

GEZE Slimdrive SL NT tahrik ünitesine sahip otomatik tasarımlı cam sürme kapılar © Dirk Wilhelmy / GEZE GmbH

Otomatik, erişilebilir tasarımlı cam sürme kapılara sahip bir geniş rüzgar koruması, Augustinum'un giriş alanında bulunan davetkar, şeffaf atmosferi vurgulayarak, fuaye ve buna bitişik ana geçiş yoluna yönelik bir görünüm sağlamaktadır. Otomatik sürme kapı sistemleri, cam bina cephesi tasarımına son derece gizli şekilde uyum sağlayan şık 70 mm'lik bir görünüme sahip etkili GEZE Slimdrive SL NT tahrik üniteleri aracılığıyla hareket ettirilmektedir.

GEZE Slimdrive EMD sayesinde esnek fonksiyonellik

Ana geçiş yolundan dış tesislere giden koridorda, Slimdrive EMD tahrik ünitesine sahip otomatik bina cephesi döner kapıları, erişilebilir, neredeyse tamamen sessiz bir erişim kolaylığı sağlamaktadır. 70 mm tasarımı ve kılavuz rayı teknolojisi sayesinde, Slimdrive EMD tahrik ünitesi özellikle ince kapı profilleri ve kısıtlı alanlara yönelik olarak elverişlidir. Kapı sistemleri esnek fonksiyonellikleriyle göz doldurur ve

 • Hareket sensörleri veya basma buton aracılığıyla otomatik kumanda
 • Kapı kanadına hafifçe dokunarak otomatik açmaya yönelik Push&Go fonksiyonu
 • Manuel açmaya yönelik "servo modu" - kontrol sensörü bir elin yaklaştığını algılar ve açma motorunu çalıştırır
 • Program seçme anahtarı aracılığıyla kapı kanatlarına yönelik uzun açık tutma süreleri
 • Açılma ve kapanma hızı, son stoper, engel algılama veya açık tutma süresi gibi ayrı şekilde ayarlanabilir parametreler

restoran ve oturma alanına güvenli bir erişim kolaylığı sağlamaktadır

Restorana giden yol, TSA 160 NT-F-IS ve NT-F-IS/TS yangın emniyeti versiyonlarıyla, kendini kanıtlamış TSA kanatlı kapı tahrik sistemlerine sahip çift kanatlı cam kapılardan geçmektedir. Entegre hareket sensörleri sayesinde kapı sistemleri ful otomatik açılmaktadır. Geçiş kanadı bir otomatik fonksiyon ile donatılırken, sabit kanat kapıyı kapalı tutma fonksiyonuna ve daimi açık olma ayarına sahiptir. Her iki kanat da ayrıca bir program şalteri aracılığıyla uzun süreler boyunca açık konumda tutulabilmektedir.

Entegre duman dedektörüne sahip otomatik kanatlı kapılar

Sabitleme mekanizmasına sahip çift kanatlı cam kapı (fotoğraf: GEZE GmbH adına Dirk Wilhelmy)

Engelsiz erişim: Çift kanatlı kapı sistemleri ayrı olarak açık tutulabilir

TS 5000 R-ISM kapı kapatma sistemleri ve sabitleme sistemlerine sahip üç adet geniş çift kanatlı kapı ayrıca restorandan bar/oturma alanına engelsiz erişilebilirlik sunmaktadır. Kapı kanatları, kullanımın sürdürülebilmesi için 80-130 derece arasında ayrı olarak açık tutulmakta ve sabitleme konumu, tehlike anında tam açılmayı garanti etmek üzere her zaman iptal edilebilmektedir.

Aynı zamanda acil çıkış kapısı ve yangın bölümü kapıları olduklarından, kanatlı kapılar ayrıca entegre duman dedektörüyle donatılmışlardır. Bir yangın anında bu, kapının otomatik olarak kapanması ve duman ve yangının yayılmaması amacıyla bir elektromekanik sabitleme mekanizmasını tetiklemektedir.

Entegre sıralı kapatma mekanizması, kapının yeniden bir yangından koruma kapısı olarak görev yapması amacıyla kaçan insanların bunlardan geçiş yapması örneğinde olduğu üzere her iki kapı kanadının kesintiye uğramaksızın yeniden kapatılmasını sağlamaktadır. Yerleşim kompleksindeki tüm 123 koridor sonu ve merdiven boşluğu kapıları, ayrıca TS 5000 R veya TS 5000 R-ISM kapı hidrolikleriyle emniyet altına alınmaktadır.

Tüm alanlarda sofistike kapı ve güvenlik teknolojisi

Erişim kontrolleri ve yangın emniyeti fonksiyonuna sahip yer altı araba park alanı kapı sistemi (fotoğraf: GEZE GmbH adına Dirk Wilhelmy)

Yer altı araba park alanı: Erişim kontrolleri ve yangın emniyeti fonksiyonuna sahip kapı sistemi © Dirk Wilhelmy / GEZE GmbH

Bina sakinleri, ziyaretçiler ve çalışanlar, yer altı otopark alanı ve merdiven temelindeki asansörler aracılığıyla binanın ve yerleşim kulelerinin birçok alanına engelsiz bir şekilde erişebilirler.

Erişim kontrolü ve acil çıkış ve kurtarma yollarının korunmasına yönelik olarak bir araya getirilmiş gereksinimlerin karşılanması amacıyla, bu alanlarda TSA 160 NT-F ve TSA 160 NT-F-IS/TS tahrik ünitesi versiyonlarına sahip otomatik kanatlı kapılar kullanılmış ve GEZE'nin yeni TZ 320 kapı kontrol cihazına bağlanmıştır. Bu sistemsel emniyet çözümü yetkili kişilerin erişimine olanak tanımakta ve bununla birlikte acil çıkış ve kurtarma yollarını tehlike anında kırmızı ışıklı acil durum butonu aracılığıyla herkes için açmaktadır.

Bina yöneticisi, resepsiyon alanındaki merkezi SecuLogic TE 220 kontrol paneli aracılığıyla tüm emniyetli acil çıkış kapılarını görüntüleyebilir ve ayrı şekilde kontrol edebilir.

Merkezi olarak kontrol edilen DIT: Güvenli acil çıkış ve kurtarma yolları

Yangın emniyeti tasarımlı çift kanatlı kapı sistemi (fotoğraf: GEZE GmbH adına Dirk Wilhelmy)

Geniş tiyatro alanına erişim: Serbest salınım fonksiyonuna sahip çift kanatlı kapılar © Dirk Wilhelmy / GEZE GmbH

Bir yangın anında birinci öncelik, ilgili herkesin güvenli bir şekilde tahliye edilmesidir ve bu dumanın acil çıkış ve kurtarma yollarına yayılmasının engellenmesinden geçmektedir.

Augustinum'da bu, açılma elemanları olarak motorla tahrik edilen kanatlı pencereler ile birlikte olmak üzere etraflıca planlanmış bir duman ve ısı tahliye sistemiyle (DIT) elde edilmektedir. Etkili çekme kuvvetiyle DIT, ana geçiş yolu ve restorana yönelik olarak güvenilir duman tahliyesi sağlamakta ve aynı zamanda günlük kullanımda bir havalandırma cihazı görevi görmektedir.

GEZE'nin MBZ 300 DIT bus merkezi, merkezi DIT kontrol ünitesi olarak görev yapmaktadır ve günlük havalandırmayı garanti etmesinin yanı sıra bir yangın anında tüm bağlantılı bileşenlerin koordine edilmesini ve denetlenmesini sağlamaktadır.

Serbest salınımlı kapılar: Engelsiz erişilebilirliğin yanında yangından koruma

Serbest salınım fonksiyonuna sahip kanatlı kapılar, Augustinum'un geniş tiyatro salonuna engelsiz erişimi sağlamaktadır. 5000 R-ISM EFS kapı hidroliklerine ve ilave serbest salınım fonksiyonuna sahip çift kanatlı kapılar, kapı yaklaşık 90 dereceye açıldığında açma ve kapama eylemlerinde geçiş kanadının ufak bir çaba ile hareket etmesini sağlamaktadır.

Hassas atık depo alanlarına giden tek kanatlı ahşap kapılar ayrıca elektrikli serbest salınımlı kapı kapatma mekanizmasına sahip TS 5000 RFS kapı hidrolikleriyle donatılmış, kapıdan çöp torbaları ve taşıma araçlarıyla geçişi kolay hale getirmiştir. Kapı aynı zamanda bir yangın anında kendi kendine kapanan bir yangından koruma kapısı olarak görev yapmaktadır.

Modüler cam sürme duvarlar esnek kullanım alanı sunmaktadır

Mutfak alanının girişindeki cam sürme kapı (fotoğraf: GEZE GmbH adına Dirk Wilhelmy)

Mutfak alanı: ECdrive tahrik ünitesine sahip otomatik düz çizgisel sürme kapı © Dirk Wilhelmy / GEZE GmbH

Mobil cam sürme duvarlara sahip zemin kat kiosku, Augustinum'un modern tasarımına mükemmel şekilde uyum sağlamaktadır. Zemin montajlı kapı hidroliğine sahip bir döner kanat ve altı cam eleman, neredeyse 7 metreye varan bir vitrini oluşturmaktadır. Her bir sürme cam duvar, sürgü rayı üzerinde güç kullanılarak aktif hale getirilen dairesel sistem aracılığıyla minimum çaba ile hızlı bir şekilde hareket ettirilebilmektedir.

Sağlanan zemin kilit mekanizmaları kolay bir şekilde ayakla çalıştırılabilir. Sürgülü cam duvar sisteminin kapalı olması halinde kioska isteğe bağlı bir kanatlı kapı vasıtasıyla giriş yapılabilir.

Augustinum'daki GEZE ürünleri

 • GEZE Slimdrive SL NT tahrik ünitesi
 • GEZE Slimdrive EMD
 • TS 5000 R-ISM kapı kapatma sistemleri
 • TS 5000 R kapı kapatma sistemleri
 • TZ 320 kapı kontrol cihazı
 • TE 220 panel ünitesi
 • MBZ300 DIT BUS merkezi
 • TS 5000 R-ISM EFS kapı hidroliği
 • ECdrive tahrik ünitesine sahip otomatik düz çizgisel sürme kapı