Örnek çalışmalar

Dubai Opera Evi: denizcilik mimarisinde otomatik kanatlı kapılar

Tiyatro salonu, konser alanı, sergi alanı ve toplantı noktası: Dubai Opera Evi, Dubai'nin merkezindeki ilk çok fonksiyonlu kültürel sembol yapı olma özelliğini taşıyarak kültür severlerin kalp atışlarını yönlendirmektedir. Fonksiyonel GEZE kanatlı kapılar, bu eşsiz binanın post modern mimarisine mükemmel şekilde uyum sağlamaktadır.

Geleneksel şekiller, geleceğe ait tasarım, en gelişmiş bina teknolojisi

Devasa bir cam gemiye benzeyen Dubai Opera Evi, Burj Khalifa kompleksine ve dünyanın en büyük çeşmeleri konumundaki Dubai Çeşmelerine yakın olarak Dubai şehir merkezinin üzerinden yükselmektedir. Uluslararası olarak etkin mühendislik ve mimarlık grubu Atkins'ten Janus Rostock, görkemli binayı bir Arap yelkenlisini baz alarak tasarladı. Geleneksel Arap gemi şekli, Emirliklerin tarihini onurlandırıyor ve geleneği modern tasarım ve fonksiyonellik ihtiyaçları ile bir araya getirmektedir. Bu aynı zamanda, post-modern mimariye uyumlu bir şekilde monte edilen Powerturn tahrik ünitesine sahip otomatik kanatlı kapılar ile gösterilmektedir.

Powerdrive tahrik ünitelerine sahip GEZE kanatlı kapılar sayesinde tasarım özgürlüğü

Dubai Opera Evinin hem yerli nüfusu, hem burada yaşayan ve çalışan uluslararası toplumu, hem de dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri birinci sınıf performanslarla eğlendirmesi ve memnun etmesi kesinlikle kaçınılmazdır. 2.000 kişilik konferans salonu ve 1.000 ziyaretçi kapasiteli ziyafet tesisleri ile esneklik, rahatlık ve emniyet, kapı çözümleri açısından maksimum önceliğe sahiptir. GEZE Powerturn kanatlı kapı motorları, çok çeşitli yapısal ortamlarda çeşitli fonksiyonları, göze çarpmayan bir tasarımı ve maksimum kapı tasarımı esnekliğini bir araya getirmektedir. Bunlar aynı zamanda Arap yelkenlisinin eğimli şeklini baz alan eğimli cam cepheler için mükemmel kapı çözümüdür.

Bina cephesindeki kanatlı kapılar: Kolaylık ve emniyet

Toplam 13 adet çift kanatlı döner kapı sistemi, ziyaretçilerin Dubai Opera Evinin iç alanlarına engelsiz erişim sağlamalarını garanti etmektedir. Powerturn döner kanat tahrik üniteleri, büyük ve ağır cam kanatları sessiz, hafif ve güvenli bir şekilde hareket ettirmektedir. Eşsiz Smart swing fonksiyonları, Powerturn kapılarının içeriden manuel olarak kolayca açılmasını sağlamaktadır. Yalnızca 7 cm yüksekliğe sahip tipik GEZE tahrik ünitesi tasarımı, fonksiyonel olduğu kadar gizli şekilde entegredir. Ardına kadar açılan acil çıkış kapıları, yangın gibi bir tehlike anında, elektrik kesintisi olsa dahi herkesin binayı mümkün olduğunca hızlı şekilde tahliye etmesini sağlamaktadır.

GEZE FTV 320 acil çıkış kapısı kilit mekanizması sayesinde güvenli acil çıkış kapıları

Bina cephesindeki kanatlı kapılar otomatik modda işletilmediğinde, FTV 320 acil çıkış kapısı kilit mekanizması ile kapalı tutulmaktadır. Kompakt acil çıkış kapısı kilit mekanizması, oldukça ince kapı bölümlerinde yalnızca minimum boyutta alan işgal etmektedir. Bina içerisindeki açılma basma düğmesine basıldığında veya yangın dedektörü merkez ünitesinden bir sinyal alındığında, acil çıkış kapısı kilit mekanizması açılmakta ve Powerturn tahrik üniteleri kapı kanatlarını açmaktadır. Toplam üç kilit diline sahip kapı kilidi, örneğin, kaçan insanların panik anında kapıya doğru yığılmasında olduğu gibi, yüksek ön yükler altında dahi özellikle güçlü bir tutuş ve güvenli kilit açma özelliği sunmaktadır.

GEZE sabitleme sistemleri: Binanın iç alanlarında esneklik ve emniyet

Merdiven geçitlerinden üç üst kata çıkan çok sayıda manuel çift kanatlı kapıya, engelsiz geçiş kolaylığı, yangından koruma ve göze çarpmayan tasarım sağlamak üzere ihtiyaç duyulmaktadır. GEZE sabitleme sistemleri, kapıların açık tutulabilmesi, bununla birlikte bir yangın anında otomatik olarak kapatılması amacıyla bir kapı çözümü olarak seçilmiştir. Manuel olarak veya bir yangın dedektörünün tetiklenmesi ile kapatılana kadar kapıları elektrik vasıtasıyla açık tutmaktadırlar.

Ayrı şekilde açık tutulabilen kanatlı kapılar - GEZE kapı kapatma sistemleri

GEZE TS 5000 kapı hidroliğinin detaylı yakın plan görünümü.

Modern kanatlı kapılar için göze çarpmayan tasarım: GEZE TS 5000 kapı hidroliği. © Nicolas Thome / GEZE GmbH

GEZE TS 5000 E-ISM kapı kapatma sistemi, iç alandaki her iki kanatlı kapı kanadında serbest ayarlı elektromekanik sabitlemeyi sağlamaktadır. Kapı kanatlarına yönelik sabitleme konumu, ayrı şekilde 80 ila 130 dereceye ayarlanabilir, böylelikle kapılar farklı yapısal koşullara adapte edilebilmektedir. Yalnızca kapı açık olduğunda görünür olan E-ISM kılavuz rayı, kesintisiz, göze çarpmayan bir kapı tasarımı sağlamaktadır. Her iki kapı kanadı için elektromanyetik (E) açık tutma fonksiyonunu ve EN 6'ya kadar çeşitli kapatma kuvvetlerine ayarlanabilen entegre sıralı kapatma mekanizmasını barındırmaktadır. Yangın anında kapı kanatlarının sabitleme fonksiyonunun otomatik olarak tetiklenmesi halinde, sıralı kapanma mekanizması kusursuz ve güvenli bir şekilde kapanmayı sağlamaktadır. Doğal olarak, Dubai Opera Evindeki tüm GEZE ürünleri, mevcut Avrupa standartlarını ve güvenlik standartlarını karşılamaktadır. Bu, TS 5000 E-ISM sistemlerinin aynı zamanda yangın ve duman geçirmez kapılar için yetkili olduğu anlamına gelmektedir.

Dubai Opera Evindeki GEZE ürünleri

  • GEZE Powerturn kanatlı kapı motoru
  • FTV 320 acil çıkış kapısı kilidi
  • GEZE TS 5000 E-ISM kapı kapatma sistemlerine sahip sabitleme sistemleri
  • GEZE TS 5000 kapı hidroliği