Örnek çalışmalar

GEZE sürme kapı sistemleri tarih öncesi mağara resimlerine giden yolu açmaktadır

2000'den fazla sanatsal hayvan tasviri ile, ilk kez 1940 yılında Fransa'nın Dordogne bölgesinde keşfedilen "Lascaux mağarası", tarih öncesi zamana tanıklık etmiş dünya üzerindeki en etkileyici yapılardan biridir. GEZE, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilere eşsiz resimlere yönelik gerçekçi bir izlenim sunan üçüncü ve mevcut olarak en çok etkileşim alan mağara replikasında yer almıştır.

1940 yılında şans eseri keşfedildi: İnsanlığa ait en eski sanat eserleri

Orijinal Lascaux mağaralarında bulunan duvar resimleri en az M.Ö. 17.000 tarihine dayanmaktadır ve insan yaratıcılığının en eski delillerinden biri olarak kabul edilmektedir. 1940 yılında Montignac kasabası yakınlarındaki bir ormanda dolaşan dört çocuk tarafından şans eseri keşfedildi ve tam anlamıyla bir heyecan dalgası yarattı. Bu zamana kadar Avrupa'da türleri arasında en iyi şekilde korunmuş olan tarih öncesi resimler, çok çeşitli olarak ve birçok tamamlanma aşamaları içerisinde keşfedilmiştir. Neredeyse tamamı hayvanları tasvir eden 2.000 figür ve resim içermektedir. Mağaralar 1979 yılında UNESCO dünya mirası sit alanı ilan edilmiştir.

Orijinaline uygun replikalar mağara resimlerini muhafaza etmektedir

Mağara resimlerine yönelik Uluslararası Merkez binasının cam cephesi. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Jean-Luc Kokel

Mağara resimlerine yönelik Uluslararası Merkez binasının cam cephesi © Jean-Luc Kokel / GEZE GmbH

Binlerce ziyaretçi, 1948 yılından beri, üç boyutlu bir etki ile kaya kabartması üzerine boyanmış veya içerisine oyulmuş olan boğalar, yaban öküzleri, bizon, manda, vahşi atlar, geyik ve ayılara hayretler içerisinde tanıklık etmek amacıyla mağaralardan geçmiştir. Tarih öncesi sanat hasar görmeye başladı ve bu nedenle mağaralar 1963'ten itibaren kamuya kapatılmıştır.

Efsanevi "Lascaux mağarasının" iki başarılı replikasını takiben, üçüncü ve en başarılı replika, mağara tepeciğinin yanıbaşında, "Centre International d'Art Pariétal - Lascaux IV" (Uluslararası Mağara Sanatı Merkezi) resmi adı ile açılmıştır. Üçüncü replika, ziyaretçilerin yarattığı sürekli kalabalıktan ötürü ilk iki replikanın sınırlarına ulaşması nedeniyle gerekli hale gelmişti.

Olgular ve rakamlar

 • 8.500 m² toplam yüzey alanı
 • 900 m² replika mağara duvarları
 • Orijinalleri ile birebir aynı olan 2.000'den fazla resim
 • Orijinal resimlerin yaşı: en az 19.000 yıl
 • Toplam maliyet: yaklaşık 60 milyon €

Modern bina teknolojisi ile mağara mimarisi

"Lascaux IV" orijinalinin birebir kopyasıdır. Tek taraflı bir cepheye ve tamamen camla kaplı bir çatı cephesine sahip 150 m uzunluğunda keskin kenarlı bina, orman tepeleri ve vadi arasındaki rotayı yansıtarak dağın içerisine doğru itilmektedir. 900 metrekarelik mağara duvarları ile orijinaline uygun bir mağara replikası olarak yer altı oda ve tünel komplekslerini kapsamaktadır.

Uluslararası çapta ilgi gören mağara, hepsi de en gelişmiş bina ve müze teknolojisini kullanan yaklaşık 40 sanatçı ve 150 başka organizasyonla birlikte olmak üzere Norveçli Snøhetta firmasının mimar ekibi tarafından tasarlanmıştır. Projeyi Bordeaux inşaat danışmanlığı ve proje yönetim firması VPEAS'tan uzmanlar yönetti. Yapı elemanlarının seçimi, GEZE'nin kapı teknolojisini kullanma kararı da dahil olmak üzere, müze binalarındaki uzmanlıklarının ve uzun yıllara dayanan deneyimlerinin sonucuydu.

GEZE, mimarların tasarım kriterlerini yerine getirmenin yanı sıra güvenlik gereksinimlerini de karşılayan çok fonksiyonlu kapılar sunan az sayıdaki işletmeden biridir.

Öncü inşaat danışmanlığı VPEAS bünyesinden bina uzmanı Xavier Favand,

"GEZE proje portföyü bu eşsiz obje için mükemmel çözümler sundu. GEZE'nin otomatik kapı sistemleri ve kapı hidrolikleri, en önemli mimari nesneler için ihtiyacınız olan fonksiyonelliği ve minimalist estetiği bir araya getirmektedir. GEZE, mimarların tasarım kriterlerini yerine getirmenin yanı sıra güvenlik gereksinimlerini de karşılayan çok fonksiyonlu kapılar sunan az sayıdaki işletmelerden biridir" diyor öncü inşaat danışmanlığı VPEAS bünyesinden bina uzmanı Xavier Favand.

GEZE sürme kapı sistemleri ziyaretçilere rehberlik etmektedir

Mağara resimlerine yönelik Uluslararası Merkez binasındaki GEZE'nin kapı teknolojisi. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Jean-Luc Kokel

Mağara resimlerine yönelik Uluslararası Merkez binasındaki GEZE'nin kapı teknolojisi © Jean-Luc Kokel / GEZE GmbH

İki geniş rüzgar korumasının dış kapıları, bina kompleksinin etkileyici cam cephesine uyumlu bir şekilde entegre edilmiş Slimdrive SL NT tahrik sistemlerine sahip iki otomatik sürme kapı sistemini içermektedir. Aynı çözüm, yalnızca 7 cm yüksekliğinde olan Slimdrive ile birlikte rüzgar korumalarının iç kapıları için seçilmiştir.

3 m yüksekliğe ve 2 m'den fazla erişim genişliğine sahip çift sürme kapı sistemleri, maksimum ziyaretçi hacmine ulaşılması durumunda dahi fuayeye rahat ve erişilebilir bir giriş sağlamaktadır. Otomatik kapılar en gelişmiş kontrol teknolojisi ile donatılmıştır;

 • Açılım menzili, açık tutma süresi ve kapanma hızı ayrı olarak ayarlanabilir
 • Açık tutma süresi, geçiş yapan ziyaretçilerin sıklığına bağlı olarak otomatik şekilde ayarlanır
 • Acil durumlarda güvenli tahliye için yedek olarak tasarlanmış tahrik ve kontrol teknolojisi

siyah otomatik sürme kapılar mağaranın tarzına uyum sağlamaktadır

Replika mağaralara otomatik Slimdrive SL NT sürme kapı sistemi ile giriş. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Jean-Luc Kokel

Replika mağaralara giriş © Jean-Luc Kokel / GEZE GmbH

Buradaki fikir, ziyaretçilerin mağarayı keşfeden dört gençle aynı ilk izlenimleri mümkün olduğunca otantik bir şekilde deneyimlemesini sağlamaktır. Buna uygun ruh haline girmelerini sağlamak amacıyla, ziyaretçiler birbiri ardına sıralanmış iki adet tek kanatlı otomatik Slimdrive SL NT sürme kapı sistemi ile karanlık bir bölgeden geçerek bir tür giriş odasına adım atarlar. Derin siyah kapı kanatları, eşsiz resim galerisine sahip 240 m uzunluğundaki replika mağaraya girmeden önce "açıl susam açıl" sözündeki hissi vurgulamaktadır. Bu kapıların arkasında ziyaretçiler, Taş Devri resimlerinin gizemini çözüp anlamaya yardımcı olmak ve mağaralar hakkında zengin bilgiler sağlamak için en son sanal görüntü teknolojisini kullanan bir eğitici engel parkuru bulmaktadırlar.

Eğitici engel parkuruna girişte manuel yangından koruma kapısı

Bir manuel asimetrik olarak ayrılmış yangından koruma kapısı aracılığıyla eğitici engel parkuruna giriş. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Jean-Luc Kokel

Manuel asimetrik olarak ayrılmış yangından koruma kapısı © Jean-Luc Kokel / GEZE GmbH

Eğitici engel parkuruna, müze personelinin sayıları aksi durumda sınırlı olacak olan ziyaretçileri kabul etmesini kolaylaştıran çift kanatlı manuel yangından koruma kapısı ile erişilebilir.

GEZE kapı hidroliği sistemleri, asimetrik olarak ayrılmış yangından koruma kapıları için optimum çözümler sunmaktadır: ince tip kılavuz raylara görünmez bir şekilde entegre edilen sıralı kilitleme kumandası, geçiş kanadının sabit kanat kapanana kadar açık tutulmasını sağlamaktadır. Kullanım sonrasında ve özellikle tehlike anında insanlar kaçarken her iki kapı kanadı da yeniden mükemmel bir şekilde kapanır ve böylelikle kapı yangından ve dumandan koruma işlevini tamamen muhafaza etmektedir.

Otomatik kanatlı kapılar fuar alanlarını bağlamaktadır

Eğitici engel parkuru bir dizi fuar ve projeksiyon odasından oluşmaktadır.

 • "Théatre de l'art pariétal", Lascaux mağarasının uluslararası mağara resim araştırmalarındaki büyük önemini vurgulamaktadır
 • Bir 3D sinema, ziyaretçilerin orijinal mağaralardan birini en ince ayrıntısına kadar keşfetmelerini sağlamaktadır
 • "Galerie de l'imaginaire" mağara resimleri ve modern sanat arasındaki bağlantıları interaktif olarak sunmaktadır

Odalar arasındaki bağlantı kapıları, gösterimlerden gelen sesin yan odaya ulaşmasını engelleyen özel ses geçirmez kapılardır. Otomatik kanatlı kapılar bir film projeksiyonu başladığı anda kendiliğinden kapanır ve sona erdiğinde tekrar açılır. Elbette sensör teknolojisi ağır ses geçirmez kapılarda gerekli olan güvenlik seviyelerini sağlakatadır.

Etkili Powerturn tahrik sistemleri (ayrıca 7 cm tasarımlı olarak) kapı kanatlarını sessiz ve kolay bir şekilde hareket ettirmektedir. Bu sistemler ayrıca odalar arasında ziyaretçilerin güvenli ve hızlı bir şekilde akışına yönelik ideal bir çözüm olduğunu kanıtlamıştır. Smart swing fonksiyonu sayesinde kapı kanatları ağırlıklarına rağmen zahmetsizce açılabilmektedir.

Bir çift kanatlı kapı ziyaretçilerin fuardan dışarı çıkmasını sağlamaktadır

Eğitici engel parkuru çıkışı: Entegre sıralı kapatma mekanizmasına sahip çift kanatlı otomatik TSA 160 NT-IS kanatlı kapı sistemleri. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Jean-Luc Kokel

Çift kanatlı otomatik TSA 160 NT-IS kanatlı kapı sistemleri © Jean-Luc Kokel / GEZE GmbH

Ziyaretçiler, kapı kanatlarının güvenli ve kolay bir şekilde TSA 160 NT-IS tahrik üniteleri ile sürekli olarak açılıp kapanmasını sağlayan çift kanatlı otomatik kapı ile son projeksiyon odasından ayrılmaktadır. Kapı daha küçük olan ikinci ek kanat aracılığıyla özellikle esnek bir şekilde kullanılabilir.

Her iki kapı kanadının hareket parametreleri ayrıca bu otomatik kapı üzerinde bağımsız olarak ayarlanabilir. Acil durum anında, kapı, ayrıca kapı hidroliklerine sahip bir kapı görevi gördüğü durumda manuel olarak açılabilir, böylelikle hem ulaşılırlık hem de acil çıkış yolu emniyetini garanti altına alınmaktadır.

Lascaux mağaralarındaki GEZE ürünleri

 • Fuaye: Slimdrive SL NT FR tahrik sistemleri ve akıllı kontrol teknolojisi ile iki otomatik sürme kapı sistemine (3 m yüksekliğinde, 2 m genişliğinde) sahip rüzgar koruması
 • Fuar alanına giriş (mağara replikası): Slimdrive SL NT tahrik sistemine sahip iki tek kanatlı otomatik sürme kapı sistemi (birbiri ardına)
 • Eğitici engel parkuruna erişim: görünmez şekilde entegre sıralı kapatma mekanizmasına sahip asimetrik olarak ayrılmış yangından koruma kapısı
 • Fuar alanında (3D sinema): Powerturn tahrik sistemi ve smart swing fonksiyonuna sahip otomatik kontrollü ses geçirmez kapılar
 • Fuar alanı çıkışı: iki TSA 160 NT-IS tahrikine sahip çift kanatlı otomatik kanatlı kapı