Köln GAG genel merkezinde GEZE Cockpit ve BACnet ile akıllı bina otomasyonu

Köln'ün en büyük ev sahibi GAG Immobilien AG de tıpkı GEZE gibi daha iyi yaşanır binalara inanmaktadır. Akıllı bina otomasyonu, modern ofis ve konut binalarının daha rahat, verimli ve güvenli hale gelmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle Köln'deki GAG genel merkezinin BACnet donanımlı GEZE akıllı çözümlerini kullanan bir bina yönetim sistemiyle (BMS) donatılması da son derece mantıklıdır.

Çok yönlü karışık kullanım: Köln'deki GAG genel merkezi

Köln'de GAG Immobilien AG zeminindeki ofis ve konut binaları © Jens Willebrand / GEZE GmbH

GAG Immobilien AG modern ofis ve konut binalarını bir araya getirmekte. © Jens Willebrand / GEZE GmbH

GAG Immobilien AG genel merkezi, GAG genel merkezi ve diğer kiracıların bulunduğu toplam 12.400 m2 kiralık ofis alanına sahip beş altı katlı bir binada bulunmaktadır. 15.000 m2 alana yayılan ve çeşitli şekillerde kullanılan mülkte ofislerin yanı sıra 159 apartman dairesi, küçük çocuklar için çeşitli oyun alanları, herkese açık bir oyun alanı ve zemin altı otopark da yer almaktadır.

Akıllı bina otomasyonuyla daha fazla güvenlik, kolaylık ve verimlilik

Köln GAG Immobilien AG ana girişinin dışarıdan görünümü

GEZE Cockpit, GAG genel merkezinde akıllı bina otomasyonu sağlamakta. © Jens Willebrand / GEZE GmbH

Böylesine çeşitli şekillerde kullanılan bir binada güvenlik, verimlilik ve kolaylık merkezi bir rol oynamaktadır. Bu gereksinimleri akıllı çözümlerle karşılamak için otomatik bina yönetim sistemi kullanılmasına karar verildi. Priva'nın bu yüksek bina yönetim sisteminin (BMS), ana ve yan giriş kapılarının yanı sıra acil çıkış kapıları dahil tüm dış kapılar için izleme ve görsel sunum sağlayabilmesi bir kriter olarak belirlendi.

Priva bina yönetim sistemine BACnet ile başarılı GEZE Cockpit entegrasyonu

Genel yüklenici (GC) nesseler bau gmbh, kapı bileşenleriyle ağ bağlantısı kurmak için GEZE çözümlerini kullandı: GEZE Cockpit, veriyi BACnet IP üzerinden Priva bina yönetim sistemine aktarmaktadır.

BACnet'i özel kılan nedir: sorunsuz iletişim

GAG Immobilien AG genel merkezinin resepsiyon alanı © Jens Willebrand / GEZE GmbH

GAG genel merkezinde cazip bir atmosfer. © Jens Willebrand / GEZE GmbH

Bir sistem, çok sayıda üreticinin ürününü kullanıyorsa ve bu ürünlerin tek bir protokol üzerinden ağda toplanması gerekiyorsa kapılardaki, pencerelerdeki ve farklı üreticilere ait ısıtma, klima, aydınlatma ve gölgeleme sistemlerindeki BACnet otomasyon istasyonları özel veri aktarım donanımı için lisans maliyetleri olmadan birbiriyle bilgi alışverişi yapabilmektedir. BACnet donanımlı GEZE ağ çözümleri böylece planlamayı ve operasyonu destekleyerek süreci basit ve verimli hale getirmektedir.

GEZE Cockpit, kolay kontrol ve genel bakış temin etmektedir

Tüm bina sistemlerinin aynı ağı paylaşması güncel durum bilgisinin, çalışma modunun veya önceden programlanmış fonksiyonların GEZE Cockpit ile uzaktan kolaylıkla izlenmesine ve çalıştırılmasına ve hatta zamanlı kontrol edilmesine olanak tanımaktadır.

Ağa bağlı kapılarla daha iyi güvenlik

Kullanıcı dostu arayüze sahip GEZE Cockpit pano © GEZE GmbH

GEZE Cockpit, optimum şeffaflık ve sezgisel çalışma sunmaktadır. © GEZE GmbH

Bir diğer avantajsa izleme fonksiyonlarının, izinsiz kapı açılması veya acil çıkış düğmesinin etkinleşmesi gibi durumlarda alarm olarak çalışacak bir e-posta bildirimi gibi özel ihtiyaçları karşılayacak şekilde yapılandırılabilmesidir. Böylece GAG genel merkezi izinsiz bir kapı açıldığında veya acil durum olduğunda hızla harekete geçebilmektedir.

Ayrıca kapılara ve pencerelere ek olarak ısıtma, klima, aydınlatma ve gölgeleme fonksiyonları da GEZE Cockpit ve BACnet ile akıllı bina ağına entegre edilebilir. Bu durum, binaları daha akıllı ve yaşanabilir duruma getirmektedir.

GEZE akıllı sistem entegrasyonunun avantajları: şeffaflık, kullanım kolaylığı ve daha düşük maliyet

  • Basitleştirilmiş sistem entegrasyonu: GEZE Cockpit, Priva bina yönetim sistemine %100 entegredir. Ek olarak, Priva uygulamalarına da kolayca entegre olur; akıllı ve esnek bir çözümdür.
  • Optimum şeffaflık: Tek pano çözümü, kapı durumu resepsiyondaki BMS üzerinden izlenip kontrol edilebileceğinden basitleştirilmiş bir genel bakış sağlamaktadır. Böylece GAG genel merkezi daha güvenli ve verimli hale gelmektedir.
  • Verimlilik: BT alt yapısındaki ciddi azaltma çalışma sırasındaki maliyetlerin önemli ölçüde azalmasını sağlamaktadır. Hizmet hattı uyarlaması, işletme maliyetlerini daha da azaltma potansiyeli sunmaktadır.

BACnet donanımlı GEZE Cockpit, Priva BMS'ye mükemmel entegre edilmektedir. Bunun yanı sıra, GEZE Çözümler optimum planlama desteği ve hızlı proje gerçekleştirme performansıyla da etkileyicidir. GEZE ile kurulum ve hizmete almadan sorumlu şirket olan Schrupp arasındaki iyi planlanmış ve iyi çalışan iş birliği, bir müşteri olarak dileyebileceğimiz kadar sorunsuz ilerlemiş bulunmaktadır.

Norbert Klein, nesseler bau gmbH

Akıllı GEZE çözümleri, gelecekte binaları daha da yaşanabilir kılacak; yaklaşmakta olan daha fazla iş birliği ve özel projeler bulunmaktadır.

Köln GAG genel merkezindeki GEZE ürünleri

  • Bina genelinde 35 kapıdaki GEZE kapı kontrol cihazları
  • GEZE Cockpit (müşteri ve bina yönetim sistemi teknik özellikleri uyarınca önceden yapılandırılır ve merkezi kontrol panosuna entegre edilir)