Örnek çalışmalar

Yelkenler fora! AIDAluna'daki GEZE kapı teknolojisi ve sürme duvar sistemleri

AIDA Cruises, filosunu AIDAluna'yı içerecek şekilde genişletmiştir. Dev kruvaziyer gemi, konfor ve ekipmana ilişkin en yüksek standartları korumaktadır. Örneğin, gemideki yolcular ve çalışanlar, en gelişmiş teknolojiye sahip geçiş kolaylığı ve GEZE'nin kendi kendine kapanan kapılarına ait güvenlik olgusunun keyfini çıkarmaktadır.

Kolaylık ve emniyet gemide yüksek öncelik taşımaktadır

4 Nisan 2009 yılında, AIDAluna, olağanüstü bir gösterinin bir parçası olarak resmi adını almış olduğu Palma de Majorca adasına ulaşmak üzere Kuzey Denizi ve İspanya kıyıları boyunca gerçekleştirdiği ilk seyahatini tamamlamıştır. En gelişmiş teknolojiye sahip kruvaziyer gemi, yolcularına kolaylığı barındıran üstün bir kruvaziyer gemi deneyimi sunmaktadır. GEZE'nin yenilikçi kapı teknolojisi, kabinlere, restoranlara ve barlara giderken veya güvertelerde gezinirken optimum geçiş kolaylığı sağlamaktadır. Bunun üzerine, denizciliğe özel güvenlik standartları, geminin kapı tasarımına zarif bir şekilde entegre edilmiştir.

Rakamlarla AIDAluna

 • Papenburg'daki geleneksel tersane Meyer tarafından inşa edilmiştir
 • Resmi adını, 4 Nisan 2009 tarihinde Palma, Majorca'da almıştır
 • Boyutlar: 32,2 m genişlik ve 252 m uzunluk - iki futbol sahasından daha büyük
 • 1.025 yolcu kabinini içeren 13 güverte
 • 7 restoran, 11 bar ve 6.400 m² güneşlenme güverteleri

Gemide istenenler: VTM uyumlu kapı teknolojisi

VTM tasarımlı otomatik sürme kapılar, yolcular için güneşlenme güvertelerine, restoranlara, AIDA mağazalarına ve sayısız eğlence ve spor tesislerine geçiş kolaylığı sağlamaktadır. Bunlar, Deniz Trafiği Teknolojisi (VTM) standardına uygun olarak, geminin iç bölgelerinde tüm elektronik bileşenleri barındıran ve yüksek yoğunluktaki alanlar için tasarlanmış olan aşınma ve deniz suyuna karşı korumalı kapı motorlarıdır.

Kendi kendine kapanan kapılar - güvenli ve erişilebilir

AIDAluna restoranındaki camlı teleskopik kapı.

Gösterişli: Restorana açılan altı kanatlı teleskopik kapı, kolaylığı şeffaflık ile birleştirmektedir.

Otomatik yarım daire sürme kapılar ve teleskopik kapılar, geminin birçok alanındaki olağanüstü gemi mimarisini tamamlar, yolcular ve personel için rahat bir geçiş kolaylığı sağlamaktadır. Kısıtlı alana rağmen 3 ve 10 numaralı güvertelerde bulunan kendi kendine kapanan kapılar maksimum açılım menzili sağlamaktadır ve güneşlenen kişilerin, kolları dolu olsa dahi, güneşlenme güvertesi ve/veya havuz alanında rahat bir şekilde dolaşmalarını sağlamaktadır. Mürettebat ve personel ayrıca etraflıca düşünülmüş GEZE kapı teknolojisinden yararlanırlar. "Servis kapıları" olarak kullanılan otomatik kanatlı kapılar, ayrı kumanda teknolojisiyle donatılmıştır ve zahmetsiz şekilde açılabilmekte veya örneğin radar sensörleri ile kontrol edilebilmekte ve temassız olarak kapanabilmektedir.

GEZE kapı hidrolikleri gemide kolaylık ve emniyeti bir araya getirmektedir

AIDAluna gemisindeki güvertelere açılan sürme kapılar.

Kendi kendine kapanan kapılar, denizciliğe ilişkin koşullar için özellikle tasarlanmış kapı motorları ile donatılmıştır.

1.025 yolcu kapasiteli kabinlere açılan kapılar, dönme elemanı ve kılavuz raylarına sahip özel tasarım GEZE TS 2000 kapı hidrolikleri sayesinde her daim rahat ve güvenli bir şekilde kapanmaktadır. Nihayetinde, emniyet kruvaziyer gemisindeki en önemli önceliğe sahiptir. Karakteristik GEZE tasarımı, böylelikle geminin güvenliğiyle tam olarak entegredir. Bunun ardından, acil çıkış ve kurtarma yollarındaki tüm A sınıfı yangından koruma kapıları (yanıcı olmayan materyaller) üstten montajlı kapı hidrolikleriyle donatılmıştır:

 • 140 cm'ye varan kapı genişlikleri için TS 4000 ve TS 5000
 • Oldukça ağır ve geniş kapı kanatları için ardışık tasarımlı TS 4000

Tehlike anında, gemi aşırı derecede eğim aldığında dahi, üstten montajlı kapı hidrolikleri güvenli bir şekilde kapanmakta ve dolayısıyla denizdeki yaşam güvenliğine yönelik uluslararası anlaşma olan SOLAS talimatlarını karşılamaktadır. GEZE kapı teknolojisinin tam anlamıyla planlanması ve uygulanması, maksimum güvenlik ve fonksiyonelliği garanti altına almak amacıyla, Meyer tersanesi, AIDA Cruises nakliye hattı ve yetkili sınıflandırma kuruluşlarıyla yakın iş birliği içerisinde gerçekleştirilmiştir.

Manuel sürgü duvar sistemleri - esnek alan kullanımı

AiDAluna'nın donatılmasında, GEZE, kapı teknolojisine ait tam bir sağlayıcı olmakla yetinmeyerek uzmanlığını kanıtlamıştır: GEZE sürgülü cam duvar sistemleri, örneğin 11 numaralı güvertedeki havuz alanına takılmıştır. Bir daire içerisinde düzenlenmiş 20 cam elemandan oluşan özelleştirilmiş aşınmaz manuel sürgü duvar sistemi, DJ kabinini çevreleyerek tüm eğlence ve sahne elektroniklerini korumaktadır. Böylelikle DJ kabini etkinliğin türüne bağlı olarak tamamen manuel olarak kapanabilmekte ve büyük çaba harcamaksızın istendiği kadar geniş şekilde açılabilmektedir.

Güven ortakları: GEZE ve AIDA Cruises

On yılı aşkın bir süredir, GEZE, Meyer tersanesinde deniz trafiği teknolojisi alanındaki uzmanlığını kanıtlamaktadır. GEZE, AIDA filosundaki tüm yolcu gemilerine yönelik olarak özel kapı ve güvenlik çözümleri sağlamıştır. GEZE, AIDAluna ve ondan önce faaliyette olan kardeş gemileri AIDAdiva ve AIDAbella'nın ardından, 9 Şubat 2010 tarihinde Hamburg'da resmi adına kavuşan AIDAblu'yu da en gelişmiş kapı ve güvenlik teknolojileriyle donatmıştır.

AIDAluna'daki GEZE ürünleri

 • Otomatik yarım daire sürme kapılar
 • Otomatik teleskopik kapılar
 • GEZE TS 2000 kapı hidroliği
 • 140 cm'ye varan kapı genişlikleri için TS 4000 ve TS 5000
 • Oldukça ağır ve geniş kapı kanatları için ardışık tasarımlı TS 4000
 • Manuel sürgü duvar sistemleri (MSW)