La Rochelle'nin koruma altındaki belediye binasında yenilikçi kapı teknolojisi

Tarihi binalar önemli kültürel varlıklardır. Bu yüzden, koruma altındaki binalar, renovasyon ve modernleştirme söz konusu olduğunda belirli koşullara tabidir. Fransa'nın Charente-Maritime bölgesinde bir kıyı şehri olan La Rochelle'nin tarihi belediye binasında modern GEZE kapı sistemleri, mirası korunan mimarinin muhafaza edilmesini sağlarken belediye binasını herkes için erişilebilir kılmaktadır.

Fransa'nın La Rochelle şehrindeki en eski belediye binası koruma altında bulunan tarihi bir binadır

Tarihi kemerli geçit, modern giriş kapısına açılmaktadır.

Tarihi kemerli geçit, modern giriş kapısına açılmaktadır. © Aline Nédélec / GEZE GmbH

La Rochelle şehrinin 1298 yılında kurulmasından bu yana aynı yerde bulunan belediye binası, Fransa'daki hala kullanılan en eski binalardan biridir. Gotik ve Rönesans tarzında inşa edilen bina, mazgallı dış duvarı, küçük köşe kuleleri ve Fransız Kralı IV. Henry'nin seramik heykelinin bulunduğu gözcü kulesi ile şehrin en önemli tarihi binaları arasında yer almaktadır.

Komple cam otomatik sürme kapıları sayesinde halka açık alanlar aydınlık ve erişilebilir.

Komple cam otomatik sürme kapıların bulunduğu halka açık alanlar. © Aline Nédélec / GEZE GmbH

Koruma altındaki bir binanın renovasyonu

Tarihi bina, 1861'de tarihsel mirasın korunması kapsamına alınıp kapsamlı bir restorasyondan geçirilerek bazı orijinal öğeleri yenilenmiş, binada gerekli değişiklikler ve iyileştirmeler yapılmıştır. La Rochelle belediye binası, şimdi ikinci kez esaslı restorasyonlardan geçiyor. Bu çalışma, yapının çökmesine neden olan, binanın tarihi kısmındaki bütün tavan alanlarına sıçrayan yangından sonra yapıldı. Hasarın boyutu ve tarihi binanın kültürel değeri göz önünde bulundurulduğunda, kapsamlı bir yeniden inşa çalışması büyük zorluklar teşkil etmekteydi. Kuşkusuz en önemli zorluklar, binanın koruma altındaki bölümlerinin orijinal durumlarına geri getirilmesi olmuştur. Aynı zamanda, halka açık alanların modern güvenlik ve engelsiz erişilebilirlik standartlarına uygun olarak yeniden tasarlanması gerekliydi.

Notre-Dame kilisesinin restorasyonundan da sorumlu olan ünlü tarihi anıtlar baş mimarı Philippe Villeneuve'nin öncülüğünde bu tarihi belediye binasını yeniden yapılandırıp restore etmek neredeyse altı yıl sürdü. Ancak bu çabalar meyvesini verdi: tarihi mimari şimdi yeni görkemiyle öne çıkıyor ve La Rochelle belediye binası bütün ziyaretçilere olağanüstü kolaylık ve engelsiz erişilebilirlik sunuyor.

Resepsiyon masası, bu tarihi binaya girişi herkes için erişilebilir yapan komple cam otomatik kapının arkasında bulunuyor.

Resepsiyon masası, komple cam otomatik kapının arkasında bulunuyor. © Aline Nédélec / GEZE GmbH

Komple cam otomatik sürme kapılar sayesinde resepsiyon alanı aydınlık.

Komple cam otomatik sürme kapılar sayesinde resepsiyon alanı aydınlık. © Aline Nédélec / GEZE GmbH

Otomatik sürme kapı sistemleri engelsiz erişilebilirlik sağlıyor

Tarihi belediye binasında engelsiz erişilebilirliğinin sağlanması, kapsamlı yenileme ve modernleştirme projesinin temel hedeflerinden biriydi. Girişe kurulan otomatik komple cam sürgülü kapılar sayesinde, halka açık alanlar artık aydınlık ve belirgin. Otomatik kapılar, hareketi kısıtlı insanlar da dahil olmak üzere, binanın bütün ziyaretçilere erişilebilir olmasını temin etmektedir.

Sade tasarım, tarihi mimariyi tamamlıyor

GEZE Slimdrive kapı motoru sistemlerininbulunduğu otomatik kapılar binanın giriş bölümüne kuruldu. Sadece 7 santimetrelik montaj yüksekliğine sahip kapı sistemi, tarihi mimariye kusursuzca uyum sağlıyor. Otomatik sürme kapılardan biri, ön cephede korunmuş olan orijinal bir kapının arkasında bulunuyor. Bu sayede koruma altındaki bina cephesinin korunması mümkün olurken bina içinde modern geçiş kolaylığı sağlanmaktadır.

Girişteki rüzgar korumasının ötesinde, otomatik komple cam çift sürgülü başka bir kapı, resepsiyon masasına açılmaktadır. Paslanmaz çelikten şık malzemeler (komple cam sürgülü kapılar için) titizlik isteyen tasarım standartlarını karşılarken aynı zamanda azami şeffaflık sağlar ve mümkün olduğu kadar çok ışığın içeri girmesine izin verir.

Komple cam sistemleri hakkında daha fazla bilgi edinin

Komple cam sürme kapılar ve erişim kontrol sistemleri, halka açık alanları ofislerden ayırmaktadır.

Erişim kontrol sistemleri, halka açık alanları ofislerden ayırmaktadır. © AAline Nédélec / GEZE GmbH

Kullanıcı dostu erişim kontrolleri – kamu binaları için bir zorunluluk

Modern kapı teknolojisinin faydaları, özel erişim yetkisi gerektiren bütün bina bölümlerinde açıkça görülmektedir. La Rochelle'in tarihi belediye binasında iki otomatik kapı, sadece belediye binası çalışanlarının girmesine izin verilen idari alanlara erişim sağlamaktadır. Bir GEZE Slimdrive otomatik kapı, sadece yetkili kişilere erişim sağlayan bir erişim kontrol sistemiyle donatılmıştır. İkinci bir otomatik kapı, ofislerden giriş alanına tek yönlü bir çıkış işlevi görmektedir. Bu yüzden, modern kapı teknolojimiz, engelsiz erişilebilirlik ve kusursuz kolaylık özellikleriyle tarihi mimariyi tamamlayıcı özelliktedir.

Erişim kontrolü hakkında daha fazla bilgi edinin

TARİHİ BİNALAR İÇİN DİĞER ENDÜSTRİ ÇÖZÜMLERİNİ KEŞFEDİN

GEZE Slimdrive kapı motorlarının diğer avantajları:

  • Kusursuz çalışan, uzun ömürlü DC motoru
  • CAN-Bus ile bina yönetim sistemlerine bağlanabilir ve entegre edilebilir
  • Hatalara karşı bağımsız koruma ve günlüğe kaydetme
  • Çeşitli uygulamalar için serbestçe yapılandırılabilen girişler ve çıkışlar
  • Güç kaybı gibi emniyetle ilgili arızalarda acil durum açma sistemi için entegre pil
  • Kendi kendini temizleyen makaralı taşıyıcılar sayesinde daha az bakım gereksinimi