Örnek çalışmalar

Varşova Çocuk Kliniğindeki GEZE hava geçirmez kapılar

Anıt Çocuk Sağlığı Enstitüsü (CMHI) Polonya'nın en büyük ve en modern pediatrik merkezlerinden biridir. GEZE modern kapı sistemleri, yeni ameliyathanelerde engelsiz erişilebilirlik ve hijyen sağlamaktadır: Hava geçirmez ameliyathane kapıları, temassız radar ve yaklaşım anahtarları ile mükemmel şekilde tamamlanır.

İyileştiren Mimari – Polonya'da modern hastane mimarisi

Yaşamın ve sağlığın korunmasına yönelik kalıcı bir işaret olarak çocuk hastaneleri konsepti 1965 yılına kadar dayanır ve fikri ortaya atan kişi ünlü Leh çocuk hikayeleri yazarı ve soykırımdan kurtulan Ewa Szelburg-Zarembina'dır. Fikir, "Yaşam ve sağlık" sosyal projesi haline gelmiş ve günümüzde Varşova'daki CMHI Instytut Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka (Anıt Çocuk Sağlığı Enstitüsü) hastanesinin temelini oluşturmuştur.

Hava geçirmez ve otomatik sızdırmaz ameliyathane kapıları

120 kg'ye kadar kapı kanatları için EC motorlu sürme kapı sistemi.

Şık çözüm: 120 kg'ye kadar kapı kanatları için EC motorlu sürme kapı sistemi. © H. Łukasz Janicki / GEZE Polska

ameliyathaneler ve yoğun bakım üniteleri, bir klinikteki hijyen açısından en hassas alanlar arasındadır. Kapılar çok hızlı ve güvenilir biçimde engelsiz açılmalı ve iyi bir sızdırmazlık sağlayacak şekilde kapanmalıdır. Bu nedenle, en büyük hibrit ameliyathaneye açılan geniş açıklıktaki büyük ve ağır kapı kanatları hava sızdırmaz otomatik Powerdrive HT sürme kapı operatörü sistemleriyle donatılmıştır.

Powerdrive HT sistemleri, kapanma işleminin son kısmındaki çevre profilinde hava sızdırmazlığı oluşturmaktadır. Kapı açıklığının çevre profilindeki ve zemindeki hava sızdırmazlığı, kapı kanadının çevresini kaplayan özel sızdırmazlık elemanlarının birbirine itilmesiyle sağlanmaktadır.

Powerdrive kapı sistemleri, 200 kilograma kadar büyük sürme kapı kanatlarına da yerleştirilmiştir. En iyi örnek, ışınlara karşı güvenilir bir kalkan oluşturulmasının kritik önem taşıdığı röntgen alanındaki özel kapılardır.

GEZE güvenilir ve sessiz sürme ve kanatlı kapı sistemleri

TSA 160 NT-F kanatlı kapı sistemleri.

Pratik ve hijyenik: TSA 160 NT-F kanatlı kapı sistemleri. © H. Łukasz Janicki / GEZE Polska

EC drive sürme kapı sistemleri, servis alanları gibi sık kullanılan kapılar için hızlı ve güvenilir otomatik açma sağlamaktadır. EC drive kapı motorları, 120 kg'ye kadar kapı kanatları için tutarlı ve engelsiz yüksek konfor seviyesiyle çok sayıda hareket döngüsü sunmaktadır. Bu ekonomik motor çözümü, yuvarlatılmış bir motor kapağıyla klinik binasındaki çok sayıda paslanmaz çelik kapının tek tip görünüşünü de desteklemektedir.

Powerdrive ve EC drive sürme kapı sistemi, optimum geçiş kolaylığı sunmaktadır. Açık tutma süreleri kullanım sıklığına uyarlanır. Ziyaretçi akışı yüksekse kapı kanatları daha uzun bir süre boyunca otomatik olarak açık tutulur. Kapı kanatlarının hareket parametreleri ayrı şekilde ayarlanabilir.

GEZE teknolojisi otomatik kanatlı kapılarda da kullanılır. Sessiz, elektro hidrolik TSA 160 NT kanatlı kapı motoru, ağır kanatlı kapılarda bile kolayca ve göze çarpmadan hareket etmektedir. Açma ve kapanma hızı, engel algılama veya açık tutma süresi gibi tüm parametreler bina kullanımına göre uyarlanabilir. Açılıp kapanabilir "Push & Go" fonksiyonu kapı kanadına kısa süre bastırarak kapı motorunun kontrol edilebilmesine olanak tanımaktadır.

Engelsiz ve hijyenik elektrikli kapı otomatiği, GEZE radar dedektörleri ve büyük butonlar

Kliniklerde engeller olmadan odalara girebilmek ve kapıları açabilmek ve kumanda üniteleri için mümkün olan en yüksek hijyeni sağlamak önemlidir. GEZE GC 307+, otomatik kapıları hiç temas olmadan açar. Düğmenin önünde hafif bir el hareketi yeterlidir. Zaman açısından kritik uygulamalarda, örneğin doktor kapıya uzanmadan önce kapı zaten açıktır. Kanatlı kapılar aynı zamanda "Push & Go" çözümü sayesinde kapı kanadına kısa süre dokunularak da açılabilir.

Diğer durumlarda ise kontrol, GEZE büyük butonlar ile etkinleştirilir. Bu düğmeler, kapıyı daha erken açmak için dirsekle de etkinleştirilebilir. Antibakteriyel bakır yüzeylere sahip hijyenik düğmeler mikropların klinikte çoğalmasını önlemektedir.

GEZE, konfor ve güvenlik gerekliliklerini akıllı sistemlerde toplayan tek elden çözümler sunmaktadır. Bunlar, GEZE'nin Varşova Anıt Çocuk Sağlığı Enstitüsüne (CMHI) yaptığı katkılardan yalnızca bazılarıdır.

Varşova Anıt Çocuk Sağlığı Enstitüsündeki (CMHI) GEZE teknik çözümleri.

  • Büyük ve ağır kapı kanatları için Powerdrive HT motorlara sahip hava geçirmez sürme kapı sistemleri
  • 310 kg'ye kadar 1.600 mm genişliğe sahip kapı kanatlarına yönelik TSA 160 NT hidrolik kanatlı kapı sistemi
  • 120 kg'ye kadar kapı kanatları için EC motorlu sürme kapı sistemi
  • Otomatik kapıların etkinleştirilmesine yönelik GEZE GC 307+ radar ve temassız yaklaşım anahtarı
  • 1.100 milimetreye kadar kanat genişliğine yönelik TS 3000 V kapı hidrolikleri ve kılavuz raylar
  • Duman ve ısı tahliyesi ve duman havalandırmasına yönelik çözümler