Örnek çalışmalar

Vienna West tren istasyonundaki, GEZE teknolojili yangın önleyici tedbirler

BahnhofCity Wien West engelsiz bir tren istasyonundan çok daha fazlasıdır. Aynı zamanda bir otel, alışveriş merkezi ve ofis binasına sahiptir. GEZE'nin yenilikçi kapı sistemleri herkes için muhteşem bir konfor, tüm alanlar içinse yangın önleyici tedbirler sağlamaktadır. Şık tasarımlarıyla bina mimarisine mükemmel şekilde entegre olmaktadır.

Engelsiz CityBahnhof West'teki en üst düzey mimari ve teknoloji

Ünlü "Wolkenspange" mimari özelliğiyle Vienna West tren istasyonunun görünüşü. Fotoğraf: Shutterstock

Ünlü "Wolkenspange" mimari özelliğiyle Vienna West tren istasyonunun görünüşü. © Shutterstock.com

Vienna West tren istasyonu, geçirdiği modernizasyondan beri "Wolkenspange" olarak tanımlanmaktadır. Viyanalı mimarlar Neumann ve Steiner'ın mimari eseri 430 tondan ağır olup yenilenen geniş ve aydınlık istasyon meydanına yayılmaktadır. Günümüzde, bir zamanlar efsanevi Doğu Ekspresinin Paris'ten İstanbul'a giderken durduğu yerde Railjets bulunmaktadır. Vienna West tren istasyonu, trafik yönetim sistemi ve engelsiz bir istasyon temin etmek için sürekli artırılan seyahat konforuyla bölgesel bağlantılar için günümüzde bir merkez haline gelmiştir.

Otomatik kapı sistemleri sayesinde muhteşem konfor

Modern Viyanalı seyahat kompleksinde GEZE Slimdrive serisinden tahrik üniteli yaklaşık 30 adet otomatik sürme kapı kullanılmaktadır.

İstasyon binalarının, perakende katlarının, otel veya ofis bloğunun geniş ve yüksek girişlerinde bulunan cephe kapılarında, Slimdrive sürme kapı sistemleri görselliği uyumlu hale getirmektedir. Yalnızca yedi santimetre yüksekliğiyle motor sistemleri bina cephesine ve iç alanlara görünmeyecek şekilde entegre olmaktadır.

Akıllı kapı sistemleriyle engelsiz tren istasyonları

Vienna West tren istasyonundaki GEZE kapı sistemlerinin giriş kapıları. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Sigrid Rauchdobler

Vienna West tren istasyonundaki GEZE kapı sistemlerinin giriş kapıları. © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH

Acil çıkış tasarımındaki geniş geçiş aralığı, ince kapı profilleri ve Slimdrive SL NT-FR sürme kapı sistemleri ile geçiş kolaylığı, acil çıkış yolu emniyeti, canlılık ve şeffaflık sağlanmaktadır. Kapı açılma genişliklerinin acil çıkış yolunda daha kısıtlı olduğu yerlerde, Slimdrive SLT -FR tahrik sistemi modelleri bulunan 4 kanatlı otomatik teleskopik kapılar kullanılarak mümkün olan maksimum açılma genişliği elde edilmiştir. Kapı kanatlarının "çarpışması" bu çözüm sayesinde bir sorun olmaktan çıkmaktadır.

Göze çarpmayan Slimdrive kapı motorları modern, akıllı kontrol teknolojisini gizlemektedir. Sessiz, yüksek performanslı motorlar neredeyse fark edilmez ve büyük trafik yoğunluğunu kaldıracak donanıma sahiptir. Açık tutma süresi, kullanım sıklığına göre kendi kendini uyarlar. Ziyaretçi akışı artarsa kapı kanatları daha uzun bir süre boyunca otomatik olarak açık tutulur. Hızlanma, açık tutma süresi ve açma - kapanma hızları bu akıllı kapı sistemlerinde tek tek ayarlanabilir.

İleriye dönük: kapı sistemleri bina yönetim sistemine entegre edilebilir

Vienna West tren istasyonundaki geniş meydan. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Sigrid Rauchdobler

Vienna West tren istasyonundaki geniş meydan. © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH

Slimdrive ve TSA motorlarının kontrolü, kapıları geleceğe uygun hale getirmektedir ve sistemin, bina yönetim sistemine entegre edilebilmesine olanak tanımaktadır. Örneğin kapı fonksiyonları uzaktan izlenebilir veya değiştirilebilir. Böylece bina işleyişinin verimliliği artmaktadır.

İhtiyaç tabanlı kombinasyonlar: Kanatlı kapı motoru ve kapı hidroliği

evrensel erişim ve yangın önleyici tedbirler için GEZE kapı sistemleri. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Sigrid Rauchdobler

evrensel erişim ve yangın önleyici tedbirler için GEZE kapı sistemleri. © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH

Kapı motorlarının ve kapı hidroliklerinin bir arada kullanılması ofis komplekslerindeki çift kanatlı, geniş ve ağır kapılar için optimum çözüm oluşturur. Farklı teknoloji kullanmalarına rağmen kapı kanatları aynı şık motor tasarımını paylaşmaktadır. Geçiş kanadı, TSA 160 F-IS kanatlı kapı motoruyla, sabit kanat ise yalnızca gerektiğinde açıldığından manuel TS 5000 kapı hidroliği ile donatılmıştır. Motor kasası yangından koruma kapıları için gereken sıralı kapanma mekanizmasına da sahiptir. Bu mekanizma, yangından koruma kapısı kanatlarının ikisinin de geçişin, örneğin tehlikeden kaçan insanların ardından kontrollü bir şekilde tekrar doğru kapanmasını sağlamaktadır.

İleriye dönük: kapı sistemleri bina yönetim sistemine entegre edilebilir

Slimdrive ve TSA motorlarının kontrolü, kapıları geleceğe uygun hale getirir ve sistemin, bina yönetim sistemine entegre edilebilmesine olanak tanımaktadır. Örneğin kapı fonksiyonları uzaktan izlenebilir veya değiştirilebilir. Böylece bina işleyişinin verimliliği artmaktadır.

Manuel sürgü duvar sistemleriyle esnek ve konforlu alışveriş

BahnhofCity Wien West'teki alışveriş merkezinin GEZE manuel sürgü duvar sistemleri (MSW). Fotoğraf: GEZE GmbH adına Sigrid Rauchdobler

BahnhofCity Wien West'teki alışveriş merkezinin GEZE manuel sürgü duvar sistemleri (MSW). © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH

Manuel sürgü duvar sistemleri (MSW), alışveriş merkezlerinde davetkar ve açık bir atmosfer oluşturmakta kilit öneme sahiptir. Mağazalar ve dış alanlar engelsiz erişime olanak tanımak için birleşmektedir. Manuel sürgü duvar sistemini açmak için cam elemanlar yan park alanına yerleştirilerek pratik ve alan tasarruflu bir çözüm elde edilmektedir. Makaralı taşıyıcıdaki hassas rulmanlar, büyük cam kanatların sorunsuz ve sessiz çalışmasını sağlamaktadır. Bu durum, ray kollarındaki ve bükümlerindeki optimum eğri teknolojisi ile cam elemanları kolay ve güvenli bir şekilde hareket ettiren makaralı taşıyıcıların kombinasyonu sayesinde mümkündür. Bu, elemanların park alanına neredeyse hiç güç kullanılmadan yerleştirilebilmesi anlamına gelmektedir.

BahnhofCity Wien West'teki alışveriş merkezinin GEZE MSW kapı sistemleri. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Sigrid Rauchdobler

BahnhofCity Wien West'teki alışveriş merkezinin GEZE MSW kapı sistemleri. © Sigrid Rauchdobler / GEZE GmbH

Çeşitli GEZE manuel sürgü duvar sistemi fonksiyonlarına sahip sistem elemanları her kurulum durumu için çok sayıda kombinasyon olanağı yaratmaktadır. Vienna West tren istasyonunda, sol ve sağ taraftaki park alanları mağazanın önünün kısmen açılmasına olanak tanımaktadır. Bu durum, özellikle hava soğuduğunda fayda oluşturmaktadır.

Bu, manuel sürgü duvar sistemi kapandığında, park alanına konumlandırılan zemin kapı otomatik çift yöne açılımlı kapı sayesinde insanların mağazadan çıkabilmesi anlamına gelmekte ve hareketli cam bölme duvarı için güvenli bir sabitleyici oluşturmaktadır.

Yangın önleyici tedbirler için GEZE kapı hidroliği teknolojisi

K 600 T katlanır kollu motora sahip duman ve ısı tahliye sistemi boşaltma basıncı sönümleyici donanımlı pencerenin ayrıntılı görünümü. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Sigrid Rauchdobler

K 600 T katlanır kollu motora sahip duman ve ısı tahliye sistemi boşaltma basıncı sönümleyici donanımlı pencerenin ayrıntılı görünümü. © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

Viyana tren istasyonu kompleksinde GEZE kapı hidroliği ürün gamından yüzden fazla manuel tek ve çift kanatlı kapı bulunmaktadır. Bu kapılar her zaman kapalı tutulması ve izlenmesi gereken, bu yapılamıyorsa en azından yangın halinde kapalı tutulması ve izlenmesi gereken yangından koruma kapılarının emniyetli ve güvenilir şekilde kapatılmasını sağlamaktadırlar. Kapı kapatma sistemleri, yangın halinde kontrollü doğal duman ve gaz havalandırması, normal modda ise emniyetli kapatma sağlamaktadır. K 600 katlanır kollu motorlar, TS 5000 kapı hidrolikleri ile birlikte hava girişi veya hava giriş menfezi olarak işlev görmektedir. Yangın halinde kapılar otomatik olarak açılmakta, havanın girebilmesi ve duman ile ısının ise çıkabilmesi için tamamen açık tutulmaktadır.

Vienna West tren istasyonundaki konfor ve yangın önleyici tedbirlere yönelik GEZE kapı sistemleri:

  • Otomatik sürme ve kanatlı kapı sistemleri, yolcular için geçiş kolaylığı ve güvenliğin yanı sıra yoğun trafik sırasında güvenilirlik sağlamaktadır. Ek olarak akıllı kapı sistemleri bina yönetim sistemine entegre edilebilmektedirler.
  • Manuel sürgü duvar sistemleri (MSW), cazip ve açık bir alışveriş atmosferiyle birlikte esneklik ve konfor sağlamaktadır.
  • Manuel kapılardaki ve yangından koruma kapılarındaki çok yönlü kapı kapatma sistemleri, yangın önleyici tedbirleri desteklemektedir.