Örnek çalışmalar

GEZE kapı sistemleri: Zürih'in sembollerinden biri için yeni iç tasarım

Zürih'in ana posta merkezi olan Sihlpost şehrin tarihi bir sembolü olarak değerlendirilmektedir. GEZE, koruma altındaki bu binada yapılan tam ve sempatik yenileme çalışmalarına binanın güvenli ve konforlu kullanımını destekleyen çok amaçlı kapı sistemleri ve acil çıkış kapıları sağlayarak dahil oldu.

Acil çıkış tasarımındaki otomatik sürme kapılar

Sihlpost İsviçre

Yan cepheler de engelsiz geçiş kolaylığı sağlayan acil çıkış kapıları sunar. © Lorenz Frey / GEZE GmbH

"Yeni Bina" (Neues Bauen) tarzında inşa edilen 123 metre uzunluğa sahip dört kenar bina, uzaktan görülebilen saat kulesiyle 1930 yılında inşa edildiğinde dünyanın en modern posta merkeziydi. Binanın sahibi olan İsviçre Devlet Demiryolları (SBB) Sihlpost'taki kapsamlı yenileme çalışmasına 45 milyon frank yatırım yaptı. Koruma altındaki bina en son standartlara yükseltildi ve içi, Max Dudler Architekten AG yönetiminde tamamen yenilendi. Sihlpost binası, yeni bir dış cephe sunmakta ve yalnızca postane binası olarak değil aynı zamanda modern bir kentsel alışveriş, restoranlar, eğitim ve ticaret merkezi işlevi de görmektedir.

Binanın etkileyici ön kısmındaki üç büyük göz alıcı cam geçit ana salona giriş işlevi görmekte ve kilitli dolap alanını ayırmaktadır. Yaklaşık 300 cm yüksekliğe ve 320 cm genişliğe sahip çift kanatlı otomatik sürme kapılar cömert ve engelsiz geçiş kolaylığı sunmaktadır.

İnce çerçeveli ve göze batmayan ağır kapı kanatları güçlü ve sessiz şekilde hareket etmektedir. Acil çıkış ve kurtarma yolu kapılarına yönelik GEZE Slimdrive SL FR tahrik sistemleri tehlike anında güvenli acil çıkış yolları sağlamaktadır.

Akıllı kontrol teknolojisine sahip otomatik kapı sistemleri

Zürih İşletme Okulu girişindeki teleskopik kapı. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Lorenz Frey

Sınırlı alanda maksimum kapı açıklığı: dört kanatlı otomatik teleskopik kapı. © Lorenz Frey / GEZE GmbH

Akıllı kontrol teknolojisi, yalnızca 7 cm yüksekliğe sahip güvenilir Slimdrive kapı motorlarının içinde gizlenmektedir. Kapıların açık tutma süreleri, kullanım sıklığına göre otomatik uyarlanır. Hızlanma, açık tutma süresi, açılış ve kapanış hızları gibi tüm hareket parametreleri ayrı ayrı ayarlanabilir.

Geleceğe dönük bir tasarım sunan Slimdrive kapı sistemleri aynı zamanda, kapı fonksiyonlarının merkezi bir konumdan izlenebilmesi ve uyarlanabilmesi için bina yönetim sistemine entegre edilebilir.

Maksimum açılım menzili sağlayan bir teleskopik kapı

Piu restoranındaki rüzgar koruması girişi, dışarıdan. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Lorenz Frey

Piu giriş alanındaki otomatik sürme kapı acil çıkış kapısı olarak işlev görür. © Lorenz Frey / GEZE GmbH

Yeni tasarım, Sihlpost binasını hiç olmadığı kadar çok insanın kullanacağı anlamına gelmektedir. Yenileme sırasında, yeniden adlandırılan Sihlpostgasse (Sihlpost Caddesi) içinden KV Zürih İşletme Okulu binasına doğrudan erişim sağlanmıştır.

GEZE, bina açıklığındaki sınırlı alana, acil çıkış yolu sürümü özel tasarımlı Slimdrive SLT tahrik sistemlerine sahip dört kanatlı teleskopik kapı yerleştirdi. Kapı, gerektiğinde 250 cm'lik maksimum açılım menziline ulaşabiliyor ve kapı kanadı kolaylıkla açık durumda "sabit" tutulabiliyor. Teleskopik kapının üstündeki ışıklık, gün ışığının optimum kullanılmasını sağlıyor.

Acil çıkış kapıları: Servis bölümünde güvenlik ve verimlilik

Piu restoranındaki rüzgar koruması girişi, içeriden. Fotoğraf: GEZE GmbH adına Lorenz Frey

Yangın halinde geçiş kolaylığı için acil çıkış. © Lorenz Frey / GEZE GmbH

Yapı yüklenicisi, binanın restoran alanlarında da GEZE yangından koruma ve yangın kesici kapılarının kanıtlanmış kalitesine güvendi. EI30 yangın direnç sınıfındaki tam otomatik sürme kapılar, geleneksel vejetaryen restoran Hiltl'nin bodrum katında yangına, dumana ve ısıya karşı bir güvenlik bariyeri oluşturmaktalar.

Güçlü GEZE Powerdrive PL motor, yemek depolama alanına açılan büyük ve ağır metal sürme kapıları hareket ettirmekte. Mutfak ile servis alanı arasındaki koridorda yer alan görüş panellerine sahip çift kanatlı metal sürme kapı personelin sürekli giriş çıkışını Slimdrive SL NT motor sayesinde hızlı, sessiz ve engelsiz bir şekilde yönetiyor. Her iki kapı sistemi de yangına dayanıklı kapılardan oluşuyor ve daha önce otomatik olarak açık tutuluyor olsalar bile yangın halinde otomatik kapanıyor. Kapı sistemleri önceden depolanan enerjiyi kullandıkları için yangın önleme sonlandırması elektrik kesintisi halinde de çalışmakta.

Sihlpost Zürih'teki GEZE ürünleri

  • GEZE Slimdrive SL-FR tahrik sistemleri
  • Otomatik teleskopik kapılar
  • Slimdrive SLT tahrik sistemleri
  • GEZE Powerdrive PL kapı motoru