Paris'in Yves Saint Laurent Müzesindeki sürme kapı sistemleri

GEZE otomatik sürme kapı sistemleri, büyük moda tasarımcısı Yves Saint Laurent'in eski iş yerini güçlendirmiştir. Entegre ve şık tasarımı, görünmez teknolojisi ve erişim kolaylığı ile bu kapılar, İkinci İmparatorluk tarzı bu şehir sarayının ambiyansını öne çıkarmakta. Moda markasının genel merkezi kısa bir süre önce müzeye dönüştürülmüştür. Müze kompleksinin uzun, geniş girişlerinin oluşturduğu özel yapı güçlükleri GEZE kapı teknolojisiyle aşılmıştır.

Özel tasarım kapı – özelleştirilmiş sürme kapılar

Özel tasarım kapı – özelleştirilmiş sürme kapılar

Özel tasarım kapı – özelleştirilmiş sürme kapılar © Christophe Mirabel / GEZE GmbH

Müze, kitleleri çeken bir cazibe merkezidir. Sergilerin yüksek ve geniş girişlerindeki güçlü Powerdrive motorlu otomatik cam sürme kapı sistemleri kesinlik doğru tercih olduklarını kanıtlamıştır. İlk sürme kapıdan geçip antreye giren bir ziyaretçi, "evin efendisi" tarafından karşılanırmışçasına Yves Saint Laurent'in Andy Warhol tarafından ölümsüzleştirildiği dört popüler sanat portresi ile karşılaşmaktadır. Hafif boyalı cam kanatlar ve gizli bir tahrik sistemiyle yakındaki kapılar, bu eserlerin renk yoğunluğu sayesinde arka planda kaybolur. Müze kompleksinde ağır cam kanatlı, özelleştirilmiş geniş açılan otomatik sürme kapılar kullanılmıştır. Bu kapılar ziyaretçiyi, efsanevi smokin "Le Smoking", deri palto ve diğer simgesel eserlerin de aralarında yer aldığı daimi koleksiyona, geçici sergi temalarının ve stüdyonun bulunduğu alana yönlendirmektedir.

Kişisel dokunuşlu moda müzesi

Daha önce bir moda tasarımcısı için bu kadar büyük bir sergi düzenlenmediğinden mimari, tasarım ve kapı teknolojisinin bir araya getirilmesi gerekti. 450 metre kare müze kompleksinde ziyaretçiler özel tasarım dünyasına dalabilir, Yves Saint Laurent'in yaşamına ve işlerine retrospektif bir bakış elde edebilir ve 5.000 parçalık özel tasarım model koleksiyonundan değişen temalı sergileri gezebilirler. Müzenin kalbinde Saint Laurent'in otuz yıl boyunca tüm koleksiyonlarını tasarladığı "Le Studio" bulunmaktadır.

Doğru otomatik kapılar için yoğun etkileşim

Odaların kişisel atmosferini modern bir müze ortamında muhafaza etmek yalnızca projenin üst aklı ve Saint Laurent'in iş ve hayat ortağı Pierre Bergé'nin yardımıyla mümkün olmuştur. Bergé'nin, marka ve çalışma arkadaşının hikayesini anlatmak için gösterdiği çaba, proje katılımcıları arasındaki etkileşimin ne kadar yoğun olduğunu gözler önüne sermekte. Bu kişiler arasında Paris JMR Architectes şirketinden Réda Issolah, iç tasarımcı Jacques Grange, set tasarımcısı Nathalie Crinière ve küratör Aurélie Samuel yer almakta. GEZE olarak bu ortak çalışmaya en başından itibaren, özellikle de mimarlarla çalışarak katkıda bulunduk.

Projeye dahil olan herkese, tüm mimari ve estetik etkenleri ve binanın yeni kullanımını tüm yönleriyle hesaba kattığımız kapı çözümleri için ilham verici öneriler sağlamak bizim için önemliydi. Sergilerin pek çoğunun uzun, geniş girişlere ne kadar yakın olacağını ve kapıların da bu nedenle son derece gizli olması gerektiğini biliyorduk.

GEZE Fransa alt kuruluşu Genel Müdürü Philippe Eugène

Kapı estetikleri, geçiş kolaylığı ve kolay idare

Gri boyalı cam kanatlar ve tavana monte kapı motorlarına sahip otomatik sürme kapıların kullanılması yönünde ortak karar alınmıştır

Kapı estetikle, geçiş kolaylığı ve kolay idare © Christophe Mirabel / GEZE GmbH

Çok farklı kullanımlara sahip çok çeşitli bina türlerindeki uzmanlığımıza ve ürün portföyümüzdeki esnek seçeneklere dayanarak uygulanabilir tüm GEZE kapı çözümlerini sunduk. Gri boyalı cam kanatlar ve tavana monte kapı motorlarına sahip otomatik sürme kapıların kullanılması yönünde ortak karar alındı. Sürme kapı sistemleri, geçiş kolaylığı ve personel tarafından kolay idareye yönelik tüm gereklilikleri karşılamaktadır. Doğal olarak inşaatta yer alan tüm taraflar arasındaki iş birliğinin koordinasyon kontrolünü de üstlendik. Sonuç olarak, sürme kapı sistemleri hızlı ve sorunsuz bir şekilde kuruldu ve kullanıma sunulmuştur.

Otomatik sürme kapıların özellikleri ve avantajları

Powerdrive tahrik sistemleriyle GEZE Fransa geniş kapı açıklıklarına yönelik özelleştirilmiş otomatik sürme cam kapılar oluşturmuştur:

Yves Saint Laurent Müzesi'ndeki GEZE ürünleri

  • Büyük ve ağır kapı kanatları için otomatik düz çizgisel sürme kapı sistemi 200 kg'ye kadar kanat ağırlığını ve 3000 mm'ye kadar açılma menzilini desteklemektedir.
  • Dört ayarlanabilir hafif perde yapılandırmasına sahip otomatik sürme kapıların kontrolü ve korumasına yönelik kombine dedektör
  • Kapı sistemlerinin bina yönetim sistemine entegre edilebilmesine yönelik yazılım otomatik sürme kapı sistemleri parametrelerinin kolayca ayarlanmasını ve otomatik arıza bildirimi ve tanı fonksiyonları sayesinde güvenilir bir şekilde muhafaza edilmesini sağlamaktadır.