Dairesel kapılar – kapınızı planlarken uygun seçim mi?

Klasik dairesel kapı – ayrıca döner kapaklı kapı veya tek yöne açılımlı kapı olarak da bilinir – en sık kullanılan kapı tipidir çünkü yangından koruma ve engelsiz erişilebilirlik gibi geniş çeşitlilikte yapısal talepleri karşılayabilir. Ayrıca dairesel kapılar örneğin otomatik açılma veya manuel açılma gibi pek çok tasarımla birlikte gelmektedir. Ancak bazı durumlarda, döner kapı veya sürme kapı daha iyi bir çözüm olabilir: projeniz için uygun sistemi bulmanızda size destek oluyoruz.

Hızlı bir incelemeyle dairesel kapılar için GEZE kapı teknolojisi ve tahrik sistemleri

Leonberg Belediye binasında ağır aktif kanatlar güçlü GEZE Powerturn IS motoru sayesinde güvenli ve doğru şekilde hareket eder.

Leonberg Belediye binasında ağır aktif kanatlar güçlü GEZE Powerturn IS motoru sayesinde güvenli ve doğru şekilde hareket eder. © Jürgen Pollak / GEZE GmbH

İster yangından koruma, engelsiz erişilebilirlik, konfor, tasarım ister yaya trafiği sıklığı olsun, bu önemli talepler söz konusu olduğunda çoğu durumda dairesel kapılar, uygun GEZE kapı kilit sistemleri ve bunların modelleriyle birlikte üstünlük gösterir. Bununla beraber, planlamacılar ve tasarımcılar, her yeni projeyle, bu karmaşık dizideki kabiliyetlerin ve işlevlerin en iyi kombinasyonuna sahip motoru veya kapı hidroliğini seçmek zorundadır.

Dairesel kapılar farklı pek çok uygulama senaryosu sunarlar

Örneğin, GEZE kapı hidroliklerinin yer aldığı dairesel kapılar güvenli, kolay ve sessizce kapatılabilir. İster dirsek kollu, kılavuz raylı ister kapıya entegre şekilde olsun, kapı hidroliklerimiz yangın durumunda maksimum emniyet sağlar ve artan yasal güvenlik yönetmelikleri nedeniyle vazgeçilmez hale gelmiştir. Bir yangından koruma kapısını açık tutma süresi GEZE sabitleme sistemleri kullanılarak sorunsuzca belirlenebilir. Bunun yanı sıra, yangına dayanıklı olmayan kapılar için de çok sayıda dairesel kapı çözümü sunuyoruz.

Zemin kapı otomatiği ile kapıya entegre kapı hidroliği, özellikle optik açıdan çok özel imkanlar sunar. Bu model, yüksek tasarım ve işlev taleplerini karşılamak için kullanılabilir. İki model de göze çarpmayacak biçimde kapı ve bina cephe tasarımına katılır ve tüm güvenlik taleplerini karşılar.

Otomatik kapı motorlarımız, "konfor, emniyet, engelsiz erişilebilirlik ve hijyeni" simgelemektedir çünkü girip çıkan kişinin kapı kolu veya anahtar kullanmasına gerek yoktur. En iyi durumda, kullanıcı bir kapıdan geçtiğini bile fark etmez. Bu, özellikle hijyen ve engelsiz erişilebilirlik açısından belirgin bir avantajdır ve örneğin İyileştiren Mimari gibi modern yapı konseptlerini desteklemektedir.

Dairesel kapıların avantajları

Genel olarak binaya ve ayrıca bina içine güvenli ve engelsiz erişim sağlanması gerektiğinde, her zaman dairesel kapı çözümleri tercih edilir. Örneğin, amaç erişimi yavaşlatmak veya özellikle prestijli giriş alanları yaratmaksa, döner kapı daha uygun bir çözüm olabilir. Giriş, giriş kontrolü için veya giriş alanında bir kilit çözümü olarak kullanılacaksa, sürme kapı çözümü önerilir.

Tüm sektörlerde bulunabilir: GEZE döner kapı motorları

Bir ameliyathanedeki GEZE TSA 160 NT kapı hidroliği

Varşova Children's Memorial Health Institute'daki bir ameliyathanede GEZE TSA 160 NT kapı hidroliği © H. Łukasz Janicki / GEZE Polska

Gittiğimiz her yerde dairesel kapılarla karşılaşıyoruz. İster alışveriş merkezlerinde, ister ofis binalarında, havalimanlarında, kliniklerde isterse özel konutlarda olsun. Kapı hidroliklerimiz ve kapı aksesuarlarımızla binanızda tek veya iki kanatlı dairesel kapıları açıp kapatmak için doğru çözümü bulacaksınız. Pek çok bina türünde iki kanatlı kapılar insanlar veya taşıma için yeterli alan sağlayacak şekilde açılmalı ancak bir yangın durumunda güvenli şekilde kapanmalıdır. Burada, üstten montajlı kapı hidroliği ile bir kılavuz raylı sistemden oluşan kompakt GEZE sabitleme sistemleri optimal olarak kullanılabilir. Böyle bir kapı sistemi zahmetsizce açılabilir fakat gerektiğinde kalıcı bir sabitleme elemanıyla da donatılabilir ve tehlike anında emniyetli ve güvenilir şekilde kapatılabilir. Huzurevlerinde, hastanelerde veya çocuk yuvalarındaki özel ihtiyaçlar için elektrikli serbest salınım fonksiyonuna sahip GEZE kapı hidrolikleri kapıların neredeyse hiç güç harcanmadan açılıp kapanmalarına imkan tanır. Kapı hidroliklerindeki serbest salınım fonksiyonu, bir kapı önceden belirlenen bir açılma açısında daha önce bir kez açılmışsa (örn. sabahleyin) kapının açılma veya kapanma yönünde çok az dirençle hareket edebilmesini ifade etmektedir. Fakat aynı zamanda kapı hidroliği, güç kaynağı kesilir kesilmez kapıyı kontrollü şekilde kapatır. Bu sayede yangından korunma yönetmeliklerine uyumluluk sağlanır fakat kapı da aynı zamanda engelsiz erişimlidir.

Üç kapı tipinin temel talepleri ve fonksiyonları

  DAİRESEL KAPI DÖNER KAPI SÜRME KAPI

Yangından koruma

Evet, ürün seçimine bağlı olarak, buraya göz atın. Hayır

Sürgülü kapı aksamları: Hayır

Otomatik sürme kapılar: Evet

Engelsiz erişilebilirlik

Evet, ancak istisnalarla kullanım sınırlarına uyun. Hayır

Sürgülü kapı aksamları: isteğe bağlı

Otomatik sürme kapılar: Evet

Acil çıkış yolu Evet, çoğu dairesel kapıyla mümkündür İstisnalar burada listelenmiştir.

Manuel: Hayır

Otomatik: Sadece acil çıkış ve kurtarma yolları için (duman koruması sağlamaz): Evet, sadece katlanır kanatlı 'acil kaçış' montaj varyantı ile

Sürgülü kapı aksamları: Hayır

Otomatik sürme kapılar: Evet, acil çıkış ve kurtarma yolları olarak onaylanmışsa

İç/dış kapı

Dairesel kapı tipine bağlı olarak iç veya bina cephe kapıları mümkündür. Ayrıntılı bilgiyi burada bulabilirsiniz:

Sabitleme sistemleri için: Tabloya göre uygulanmayan çeşitli talepler ve fonksiyonlar projeye özel olarak uygulanabilir. Lütfen bizimle iletişime geçin.
Her ikisi

Sürgülü kapı aksamları: iç mekan uygulamaları için

Otomatik sürme kapılar: Her ikisi, öncelikle dış mekan uygulamaları

Yaya trafiği sıklığı Yüksek, istisnalar burada listelenmiştir.

Manuel: Düşük ila yüksek

Otomatik: Yüksek

Sürgülü kapı aksamları: Düşük/orta

Otomatik sürme kapılar: Yüksek

Uygun kapı sistemleri Tek ve iki kanatlı kapı sistemleri, sağ ve sol tek yöne açılımlı çoğu dairesel kapı tipi için mümkündür. İstisnalar burada listelenmiştir. 3 ve 4 kanatlı kapı sistemleri Tek ve çok kanatlı sürme kapılar
Kanat malzemesi ahşap/cam/metal Çoğu dairesel kapı türü için ahşap ve cam. İstisnalar burada listelenmiştir. Cam/hafif metal Ahşap + cam

Ürününüz için doğru dairesel kapıyı bulun

Dairesel kapılar yapı talepleriniz için ideal mi? GEZE, portföyünde özel talepleri karşılayan çok sayıda kapı hidroliği çeşidine ve tahrik sistemine sahiptir. Doğru dairesel kapıyı seçmenizde size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Dairesel kapılarımızı ve tüm ürün ayrıntılarını buradan inceleyin

Döner kapı motoru mu arıyorsunuz? Portföyümüzü inceleyin!

BIM ile entegre kapı planlaması

Kapılar, bina projesindeki en karmaşık bileşenler arasındadır. BIM ve ücretsiz BIM kapı objeleri konusunda size kapsamlı tavsiyeler sunuyoruz. Örneğin, tek veya iki kanatlı dairesel kapıları çeşitli CAD sistemlerine yükleyip onları ayrı ayrı yapılandırabilirsiniz. Entegre bina projeniz için değerli bir araç.

GEZE BIM projeleri hakkında daha fazla bilgi edinin