Pekin'deki LEED sertifikalı CLIC binasında sürdürülebilirlik

İklim değişikliği küresel bir sorundur. İklim koruma hedeflerine nasıl ulaşılabileceği sorusu, Çin dahil tüm dünyadaki yönetimleri meşgul etmektedir. Çin, binalarda sürdürülebilirliğe ve enerji verimliliğine giderek daha fazla ağırlık vermektedir. Uluslararası LEED sürdürülebilirlik mührüyle sertifikalandırılmış olan Pekin'deki China Life Insurance Company (CLIC) R&d Center, bunun iyi bir örneğidir.

Dünya çapında yükselişte: Binaların enerji bakımından daha verimli tasarlanması

Çin Halk Cumhuriyeti, 2060 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonu hedefliyor. Bu nedenle enerji verimliliği, özellikle enerjinin yoğun kullanıldığı endüstrilerde belirgin biçimde artırılmalıdır. Bu durum zamanda, küresel olarak karşılaştırıldığında, ortalamanın üzerinde CO2 emisyonlarına neden olan Çin’in yapı ve bina sektörünü de etkilemektedir.

Çevre dostu yeşil binalar akıllı bina otomasyonundan yararlanmaktadır.

Çevre dostu yeşil binalar akıllı bina otomasyonundan yararlanmaktadır. © GEZE GmbH

Çin sürdürülebilir binalara ağırlık veriyor

Çin'in kendi yeşil bina değerlendirme standardı olan “China Three Star” Green Building Değerlendirme Etiketi bulunuyor. Ancak binaların ekolojik, sosyal ve ekonomik kalitesini değerlendirmek için kullanılan dünyanın en bilinen sertifikasyon sistemi LEED, Çin'de daha yaygındır. İyi bir örnek: Pekin'deki Life Insurance Company (CLIC) R&d Center, rağbet gören LEED sürdürülebilirlik sertifikasına layık görülmüştür.

Alman mimarlar ve şirketler için bilinmesi gerekenler: Alman Sürdürülebilir İnşaat Birliği (DGNB) tarafından verilen DGNB sertifikası Çin'de tanınmaktadır ancak LEED sertifikası kadar yaygın değildir.

GREEN BUILDING HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ

Bina otomasyonu enerji verimliliğini artırır

Akıllı bina kontrolü, binaları enerji bakımından daha verimli hale getirmede önemli bir faktördür: Örneğin Pekin'deki CLIC ofis binasındaki ısıtıcı, aydınlatma, klima cihazı, soğutma, izleme, kapı ve pencere teknolojisi birbirine bağlıdır ve otomatik olarak kontrol edilir. Akıllı otomasyon sayesinde enerji tüketimi önemli ölçüde azaltılabilir. Nedeni: Isı sensörleri gibi sensörler, hava kalitesi göstergeleri, parlaklık sensörleri, hareket sensörleri veya hava istasyonları, enerji bakımından insanlardan daha verimli tepkiler vermektedirler. Bina otomasyonunun bir diğer avantajı: Konfor ve emniyet açısından da fark edilebilir ölçüde verimlilik sağlanır.

BİNA OTOMASYONU HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ

Otomatik pencereler aracılığıyla sürdürülebilir havalandırma

Bina otomasyonu sadece enerji verimliliğini artırmakla kalmaz, aynı zamanda oda hava kalitesini de artırır. Powerchain ve Slimchain zincirli motorlarımız gibi akıllı pencere sistemleri bina idare teknolojisine merkezi olarak bağlandığında, odalar gerektiğinde havalandırılabilir ve temiz hava sağlanabilir. Avantajı: Otomatik pencere havalandırması çoğu mekanik havalandırma sisteminden daha az enerji tüketir. Ayrıca havalandırma ve ısıtma bina idare teknolojisi üzerinden birlikte kontrol edilirse, ısıtma masraflarından tasarruf edilebilir.

OTOMATİK HAVALANDIRMA HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ

China Life Insurance Company (CLIC) Peking R&d Center, LEED sertifikalıdır.

China Life Insurance Company (CLIC) Peking R&d Center, LEED sertifikalıdır. © GEZE GmbH

Enerji tüketiminin etkili şekilde azaltılması

Bir binanın klima cihazları ve aydınlatma sistemleri çok fazla enerji tüketir ve toplam enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 70'inden sorumludur. Bu nedenle yeşil binalar, enerji tüketimini en aza indirmek için olabildiğince çok doğal ışık ve atmosferik soğutma (veya ısı) kullanacak şekilde tasarlanmalıdır. Pekin'deki China Life Insurance Company (CLIC) Beijing R&d Center bu sistemin nasıl işlediğini göstermektedir: 391.051 m² brüt yüzey alanına sahip ofis binası, LEED sürdürülebilirlik mührünün enerji verimliliğiyle ilgili yüksek gerekliliklerini karşılamıştır. Kapı ve pencere sistemlerimiz, binanın sürdürülebilirlik hedeflerini desteklediği ve LEED sertifikasının kriterlerini karşıladığı için gurur duyuyoruz.

Akıllı pencere sistemleri sayesinde temiz hava ve ferah oda iklimi.

Akıllı pencere sistemleri sayesinde temiz hava ve ferah oda iklimi. © GEZE GmbH

Otomatik döner kapılar kullanıcı dostudur ve enerji tasarrufu sağlar.

Otomatik döner kapılar kullanıcı dostudur ve enerji tasarrufu sağlar. © GEZE GmbH

Doğal temiz hava beslemesi ve ferah oda iklimi

İzleme sistemindeki akıllı GEZE pencere sistemleri, binanın kaynak tasarrufu sağlayan havalandırma konseptini destekler. Ayrıca ısıtma veya soğutma maliyetleri azaldığından enerji bakımından verimli olan oda iklimlendirme kontrolü imkanı sağlarlar.

Enerji tasarruf potansiyelinden yararlanma

Özellikle giriş alanlarında, enerji tüketimini azaltmak için genellikle büyük bir potansiyel vardır. Örneğin birbirini izleyen iki sürme kapıya sahip bir rüzgar koruması, iç ve dış mekan arasındaki sıcaklık değişimini önemli ölçüde azaltabilir. Otomatik döner kapılar ile daha zarif ve verimli bir alternatif sunulmaktadır: Ziyaretçiler binaya rahatça girerken cereyanın ve hava koşullarının dışarıda kalmasını sağlarlar. GEZE döner kapıları, China Life Insurance Company (CLIC) Beijing R&d Center'da ziyaretçilerin emniyet ve hijyen bakımından koşulları sağlarken aynı zamanda iç mekandaki enerji tüketimini de azaltmaktadır.

CLIC binasında kullanılan GEZE ürünleri:

29 döner kapı:

  • TSA 325 NT yaya trafiğinin yoğun ve düşen ışığın bol olduğu temsili bina girişleri için
  • TSA 160 NT geniş kullanım alanına sahip üç veya dört kanatlı kapılar için

200'den fazla pencere sistemi:

  • Powerchain Büyük ve ağır pencere elemanları için zincirli motorlar
  • Slimchain Özellikle dar tasarıma sahip zincirli motor
  • E 3000 Özellikle ağır çatı pencereleri için pistonlu motor
  • E 860
  • E 820
  • E 250 NT Geniş kullanım alanına sahip kompakt tasarımlı pistonlu motor