Örnek Çalışmalar

Otomatik kapı hidrolikleri, İzlanda'da Blue Lagoon'daki The Retreat Hotel'in lüks ambiyansını çoğaltır

Pek çok insan için, İzlanda'daki dünyaca ünlü Blue Lagoon ziyaret etmek için can atılan bir yer olup göl üzerindeki lüks otel olan The Retreat Hotel de farklı değildir. Bu prestijli proje İzlanda için son derece önemlidir: İskandinav mimarisini nefes kesen doğal güzellikle harmanlayan otel, konuklarına engebeli İzlanda manzarasına bağlanma duygusu veren itinayla işlenmiş ayrıntılara sahiptir.

Ekip çalışması: İskandinav tasarımı ve GEZE'nin pratik kapı çözümleri

Çarpıcı bir manzarada çarpıcı mimari: İzlanda'da Blue Lagoon'daki The Retreat Hotel.

Çarpıcı bir manzarada çarpıcı mimari: İzlanda'da Blue Lagoon'daki The Retreat Hotel. © The Retreat at Blue Lagoon Iceland

Otelin yüksek standartlardaki tasarımı ve elverişliliği en ince ayrıntıda bile belirgindir. Bu standartlar, otomatik kapı motorları, manuel sürme kapı rayları ve kapı hidrolikleri de dahil olmak üzere asla feragat değildir. Bu nedenle, otelin tasarımcıları GEZE'nin akıllı kapı çözümlerini seçmişlerdir. Sonuç olarak, ağırlıkları, malzemeleri veya yerleri ne olursa olsun, otel kapılarının sensörler ve düğmeler kullanılarak kolayca açılıp kapanmalarını, konukların bina boyunca serbestçe hareket etmelerini sağlamaktadır. Tüm GEZE otomatik kapı motorları zariftir, şık bir tasarıma sahiptir ve İskandinav mimarisiyle kusursuzca harmanlanmaktadır. GEZE'nin uzun yıllardır İzlanda'daki iş ortağı olan Járn & Gler hf, kapı sistemlerini planlayıp uygulamıştır.

GEZE kapı sistemleri bu lüks otelin konuklarını son derece sıcak karşılıyor

Sorunsuz geçişler: GEZE kapı teknolojisi iç ve dış mekanları birleştirir.

Sorunsuz geçişler: GEZE kapı teknolojisi iç ve dış mekanları birleştirir. © The Retreat at Blue Lagoon Iceland

Oteller için, ayırt edilen fakat kullanışlı girişler, konukların sıcak karşılanmalarında sıklıkla ilk fırsattır. Mutfakların ve diğer alanların otomatik kapıları ayrıca güvenli çalışmayı, erişilebilir alanları, düzgün ve sorunsuz servisi kolaylaştırır. İzlanda'daki lüks bir otel olan The Retreat Hotel istisna değildir. Yüksek derecede işlevselliğe ek olarak olağanüstü tasarım, otelin kapı çözümleri için diğer bir temel gereklilikti.

İzlanda'da The Retreat Hotel lobisinin içeriden görünüşü.

İskandinav tasarımına sahip lobi, nefes kesen Blue Lagoon manzarası sunuyor. © The Retreat at Blue Lagoon Iceland

Elverişli, güvenilir ve göze çarpmaz: entegre sürme kapılar

Otelin inşaatı boyunca, Blue Lagoon'un volkanik çevresiyle tam uyum içinde bir mimari ve iç tasarım oluşturmak üzere tüm öğelerin birbirleriyle kusursuzca harmanlanması elzemdi. Sonuç olarak, otelin tüm kapıları – ağırlıkları 150 kilograma varan en ağır cam kapılar bile – şık bir havayla sessizce açılıp kapanmaktadır. Ayrıca, çoğu sürme kapı duvara tamamen entegre edilmiştir, böylece tüm otomatik tahrik sistemlerini ve kapı çerçevelerini gizlemektedir. 

Kapıların bazıları 4 metreye varan uzunlukta olduklarından, tüm mekanik kapı motorlarını gizlemek basit bir iş değildi. Bununla birlikte, estetik bakımdan hoşa giden, yaratıcı çözümler bulmak üzere tüm ekip birlikte çalıştı. GEZE'nin kapı motorları, otel mimarisinin tüm karmaşık gerekliliklerini yerine getirmektedir.

Jón Halldór Davídsson, Járn & Gler hf.'de Satış Müdürü

Bina yönetim entegrasyonu sayesinde yüksek işlevsellik

Modern lüks otel The Retreat Hotel bina otomasyonunda da yüksek puan almaktadır. Otelin akıllı bina yönetim sistemi ve yangın alarm sistemleriyle ağ bağlantıları kurulan tüm kapı motorları, güvenliği ve enerji ayakizi bakımından katma değer sağlar. Akıllı kapı çözümlerinin merkezi kontrolü ve izlenmesi tesis yönetiminin genel verimliliğini artırır, yangın durumunda elzem olan acil çıkış ve kurtarma yollarının engelsiz ve dumansız tutulmalarını sağlamaya yardımcı olur.

Bina otomasyonu hakkında daha fazla bilgi

Blue Lagoon'daki The Retreat Hotel'de GEZE çözümleri

  • Ana giriş kapısı için takılmış GEZE Powerturn döner kapı motoru
  • İç sürme giriş kapısı, spa giriş kapısı ve spa tünel kapısı için bir sıva altı montaj çözümü olarak kurulmuş GEZE Powerdrive tahrik sistemi
  • Mutfaklara açılan sürme kapılar için GEZE ECdrive kapı motoru
  • Koridorlarda ve acil çıkış yollarında yangın ve duman geçirmez kapılar için GEZE Slimdrive EMD-F
  • Standart kapılar için GEZE TS5000 SoftClose ve GEZE TS5000-ISM & E-ISM kapı hidrolikleri
  • GEZE Boxer ve GEZE Boxer ISM & E-ISM entegre kapı kapatma sistemleri
  • Manuel sürme kapılar için PERLAN 140 m sürgülü kapı aksamları