GEZE INSIGHTS

Tüm düzeylerde GEZE ağ bağlantıları

Gerald Haas, 2017'den beri GEZE ARGE Genel Müdürüdür. Gerald Haas, bir röportajda neyin bir GEZE ürününü yaptığını, ağ bağlantısından ne anladığını, şirketin dijitalleştirme stratejisini nasıl teşvik ettiğini ve GEZE Cockpit'in devam eden geliştirilmesini anlatıyor.

Gerald Bey, neredeyse üç yıldır GEZE'nin geliştirme bölümünden sorumlusunuz. Bu zaman zarfında piyasa nasıl gelişti?

Genel olarak: kapılar, pencereler ve binalar giderek karmaşıklaşıyor. Her kapı ve pencere için talepler de çok arttı. Bugünlerde kapılar ve pencereler çok işlevli bir şekilde planlanıp yapılmalıdır: engelsiz erişilebilirlik, yangından koruma, acil çıkış ve kurtarma yolları, duman bacası ve hatta doğal havalandırma, bu karmaşıklığı göstermeye yarayan anahtar sözcüklerden sadece birkaçıdır. İnşaat taleplerinin yanı sıra, ses koruması, kolaylık ve tasarım için de müşteri talepleri bulunmaktadır. Bununla birlikte, bina güvenliği her zaman en yüksek önceliğe sahip olmalıdır. Ödevimiz, bu güvenliği garanti ederken sıklıkla birbirleriyle çelişebilecek bütün işlerdeki ve yapılardaki belirli talepleri göz önünde bulundurmaktır.

Peki bunu nasıl yapıyorsunuz?

Yöntemimiz sistemleri bir araya getirmektir. Bizim için binaları gerçek "akıllı binalara", özellikle büyük binalara dönüştürmek söz konusudur çünkü farklı ürün gruplarının karmaşık bağlanabilme özellikleri akıllı yönetim gerektirir. Bu nedenle, esnek, verimli, kullanımı kolay ve kişisel olarak uyarlanmış çözümleri daha yüksek dereceli bina otomasyon sistemine entegre etmek söz konusudur. Bu durumda, çözümlerin yenilenebilmesi çok önemlidir çünkü tüm binalar yakın zamanda inşa edilmiş binalar değildir. Örneğin yangın alarm sistemlerini, hırsız alarm sistemlerini, erişim kontrol sistemlerini ve kapı kontrol cihazlarını tek bir sistemde bir araya getirmeliyiz; bu da akıllı ağ bağlantısını ifade etmektedir. Buna karşılık, bu, patentli sistemlerin ortadan kalkmak üzere olduğunu ifade etmektedir. Bu nedenle, GEZE, KNX veya BACnet gibi açık standartlara ağırlık vermektedir. Günümüzde sadece tamamen ağ bağlantılı binanın işletmeci ve kullanıcı için bütün talepleri karşıladığına inanıyoruz.

Bu, geliştirmenin başındaki kişi olarak sizin için ne anlama geliyor?

Belirli bir talebi %100 karşılayan t e k  b i r mükemmel ürün yapmak artık yeterli değil. Hayır, insanların kapıları ve pencereleri tüm bina boyunca nasıl kullandıklarını daha başında düşünmek zorundayız. Çünkü kullanıcının bakış açısından geliştiriyoruz. Bu, teknik olarak empatik olmayı ve dijital olarak geleceğin hedeflenmesini ifade etmektedir.

Bütün bunları, orijinal ürünlerimizi deneyimleyip kullanmayı daha kolaylaştırmak amacıyla dijital ürünlerin ve hizmetlerin yardımıyla yapıyoruz. Daha fazla güvenlik, verimlilik ve kolaylık için.

Gerald Haas, GEZE Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürü

Bu ağ bağlantısı türlerini uygulamaya nasıl koyuyorsunuz?

Otomatik kapı ve pencere motorları ile acil çıkış yolu terminallerimiz, bus arayüzlerine sahiptir ve çok miktarda veri sağlamaktadır. Diğer ürünler için genel arayüz modülleri sunuyoruz. GEZE Cockpit ağ bağlantısı çözümlerimizin merkezini meydana getirmektedir. GEZE ürünleri farklı yollardan ona bağlanabilir. Kontrolör GEZE'nin kendi yazılım uygulamalarıyla kullanılabileceği gibi diğer bina yönetim sistemlerine entegre de edilebilir. Binada bakım grupları ölçeğinde bu entegrasyonun ve etkileşimin olabildiğince kolay ve pürüzsüz gerçekleşmesini temin etmek için açık iletişim standartlarıyla çalışıyoruz. Bütün bunları, orijinal ürünlerimizi deneyimleyip kullanmayı daha kolaylaştırmak amacıyla dijital ürünlerin ve hizmetlerin yardımıyla yapıyoruz. Daha fazla güvenlik, verimlilik ve kolaylık için.

Trendler hakkında: Bu trendi daha da geliştirmek için GEZE ne yapıyor?

Uzun ömürlü sermaye ürünleri ürettiğimiz için "trend" kelimesi karşısında çok dikkatliyim. Tüketim ürünleri değil. Tüm yaşam döngüleri boyunca binalara destek sağlıyoruz. Bu nedenle, ayrıca ürünlerimizin uzun raf ömürleri nedeniyle piyasa tarafından teşvik edilen açık iletişim standartlarına sistematik olarak bel bağlıyoruz. Binalardaki donanım bileşenleri on yıllarca işlev görmeli. Bu nedenle burada başka bir kural geçerlidir: Çünkü trendin bir standarda dönüşmesinden emin olmalıyız. Bu, bir ürün geliştirdiğimizde bunu azami dikkatle yaptığımızı ifade etmektedir.

Peki bu GEZE Cockpit için ne anlama geliyor?

Müşterilerimizin dileklerini ayrı ayrı yerine getirebilelim diye yazılımlarımızı daha da modüler yapıyoruz. GEZE Cockpit bu bakımdan sadece ilk adımdır. Yazılımda bir tür bina blok sistemi geliştirme sürecindeyiz. Çünkü GEZE Cockpit kullandığımız her yeni projeyle farklı durum kontrollerini ve modlarını öğreniyoruz. Amacımızı gözden yitirmememiz önemli, bu şunu ifade etmektedir: Müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun şekilde onlarla birlikte yaşanası binalar geliştirmeye ürünlerimiz ve hizmetlerimizle nasıl katkıda bulunabiliriz?

Gerald Bey, sohbet için teşekkürler!