Akıllı Bina: Daha fazla enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik için akıllı ağ bağlantı çözümleri

Akıllı bina otomasyonu ve ağ bağlantılı güvenlik teknolojisi, bir binanın sürdürülebilir, güvenli ve konforlu şekilde kullanılmasının önünü açar. Mimarlar için bu hem bir zorluk hem de bir fırsattır. GEZE, geleceğin akıllı binaları için enerji tasarrufu sağlayan ve sürdürülebilir ağ bağlantı çözümleri sunmaktadır. Kapı, pencere ve güvenlik teknolojilerinin otomasyonunda engin deneyime sahip uzmanlarımız, iddialı bina otomasyon projelerinin planlanmasında ve uygulanmasında mimarları destekliyor.

İklim hedeflerine akıllı binalarla ulaşmak

Almanya'daki toplam enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 35'inden yapı sektörü sorumludur. Bunun sonucunda ortaya çıkan standartlar ve mevcut bina stoku için öngörülen iddialı iklim hedefleri, mimarlara büyük ödevler çıkarmaktadır. Pencerelerin ve kapıların akıllı kontrolü ve ağ bağlantısı kullanılarak sürdürülebilirlik ve yüksek enerji verimliliği optimum şekilde birleştirilebilir. Kapılar ve pencereler için entegre tahrik sistemleri engelsiz erişim sağlar, akıllı havalandırma çözümleri hoş ve sağlıklı bir iç mekan havası yaratır. Erişim kontrol sistemleri, duman ve ısı tahliye sistemi çözümleri ve acil çıkış yolu emniyetleriyle olası tehlikeler ve riskler en aza indirilebilir veya en baştan ortadan kaldırılabilir.

Akıllı Binalar hakkında daha fazla bilgi edinin

Daha iyi karbon dengesi için otomatik havalandırma

Akıllı bina otomasyonu sadece enerji verimliliğini değil, aynı zamanda iç mekan havasını da iyileştirebilir. Çünkü bina idare teknolojisiyle ağa bağlanmış akıllı pencere sistemleri otomatik, doğal havalandırmaya olanak tanımaktadır. Pencereler belirli zamanlarda veya rüzgar, yağmur ve güneş etkisinde ya da belirli oda ve dış ortam sıcaklıkları gibi belirli durumlarda açılır ve kapanır. Ayrıca, otomatik gece serinleme durumu da mümkündür, böylece günün başlangıcında bile iyi bir oda iklimi hakim olur. Bu aynı zamanda ısıtma ve soğutma gibi tamamlayıcı klima teknolojilerinin daha doğrudan ve daha verimli kullanılmasını sağlar. Sonuç olarak, sürdürülebilir bina havalandırması için enerjiden ve masraflardan tasarruf edilir. 

Doğal havalandırma hakkında daha fazla bilgi

GEZE'den tüm proje geliştirme aşamalarında kapsamlı hizmet

Pazarlar ve Teknoloji Yöneticisi Christian Roßmeier'in Portresi

Christian Roßmeier, GEZE'de Pazarlar ve Teknoloji Yöneticisi. © GEZE GmbH

GEZE'de Pazarlar ve Teknoloji Yöneticisi Christian Roßmeier, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Mimarlar pencere ve kapı alanında ortalama olarak yüzde 20'ye varan oranlarda sonradan ek işler alıyor. Çoğu durumda bu, yetersiz veya hatalı planlamadan kaynaklanıyor. Bu nedenle, üretici tarafındaki otomasyon uzmanları planlamaya erken bir aşamada dahil edilmelidir. Konsept tasarımından proje planlamalı veya kısmi proje planlamalı uzmanca kapı planlamasına, proje geliştirme öncesi denetim ve yerinde koordinasyona kadar tüm proje geliştirme aşamalarında mimarları destekliyoruz. Bu şekilde, binaya ve uygulamaya özgü gerekliliklerin yanı sıra yapı sahiplerinin ve işletmecilerin istekleri en başından itibaren en iyi şekilde karşılanabilir."

Konsept tasarımından proje planlamalı veya kısmi proje planlamalı uzmanca kapı planlamasına, proje geliştirme öncesi denetim ve yerinde koordinasyona kadar tüm proje geliştirme aşamalarında mimarları destekliyoruz.

Christian Roßmeier, Pazarlar ve Teknoloji Yöneticisi

Açık standart BACnet ile verimli ağ bağlantı çözümleri

GEZE'nin ağ bağlantı çözümleri, müşterilerimize tüm otomatik bina hizmetleriyle mümkün olan en iyi entegrasyonu ve birlikte işlerliği sağlamak için tasarlanmıştır. Bu noktada, yeni modüler bağlantı platformu myGEZE Control devreye giriyor: Açık iletişim standardı BACnet'i kurarak, bina yönetim sisteminin bileşenleri için tutarlı, üreticiden bağımsız bir veri alışverişi standardı sağlamak mümkündür. Bu, ışık kontrolü, emniyet, yangın ikaz teknolojisi, ısıtma, havalandırma ve ortam koşullarına yönelik çeşitli cihazların merkezi olarak bağlanmasına, kontrol edilmesine ve izlenmesine olanak tanır. Christian Roßmeier sözlerini şöyle sürdürdü: "Diğer üreticilerin aksine, yıllardır açık BACnet standardını kullanıyor, tüm entegrasyon çözümünü bir proje olarak sunuyoruz, bu da eşsiz bir özellik. Piyasadaki tedarikçiye özgü diğer çözümler öncelikli bina idare sistemine genellikle sadece ilgili masrafla entegre edilebilir veya paralel olarak yönetilmesi gerekir."

Diğer üreticilerin aksine, yıllardır açık BACnet standardını kullanıyor, tüm entegrasyon çözümünü bir proje olarak sunuyoruz, bu da eşsiz bir özellik.

Christian Roßmeier, Pazarlar ve Teknoloji Yöneticisi

Yeni platformun avantajları arasında binada otomatikleştirilmiş süreçler ve kullanımı daha rahat ve güvenli hale getiren merkezi izleme yer alıyor. Ayrıca tüm binanın enerji açısından optimize edilmiş şekilde işletilmesini sağlıyor. Kapı sistemlerindeki arızalar ve aksaklıklar güvenilir şekilde kaydedilip hızlıca servis teknisyenlerine iletilir. Bina güvenliği ve işletimiyle ilgili arızalar erken bir aşamada durdurulabilir, daha doğrudan bakım veya onarım yapılabilir. Bu, ürünün uzun ömürlü olmasına yardımcı olurken daha fazla sürdürülebilirlik sağlar. Kullanılan çözüme bağlı olarak, kapıların ve hatta pencerelerin mesai saatlerinden sonra güvenilir şekilde kapanması gibi önemli işlevler merkezi olarak izlenebilir, gerektiğinde mobil uygulamalar üzerinden de tetiklenebilir.

Bağlantı platformu myGEZE Control hakkında daha fazla bilgi edinin

myGEZE Control ile bina otomasyonu, bu katma değerleri sunar

  • Erişimi kısıtlanmış alanları, engelsiz erişilebilirlik, yangından koruma veya acil çıkış yolu emniyetini içeren senaryoların uygulanması kolaydır.
  • Pencerelerin ve kapıların akıllı kontrol ünitesiyle ve ağ bağlantısıyla, yüksek enerji verimliliğine sahip sürdürülebilir binalar inşa edilebilir.
  • myGEZE Control aracılığıyla ağa bağlanmış akıllı pencere sistemleri, daha fazla son kullanıcı konforu için otomatik doğal havalandırmaya imkan tanır.
  • Binanın sürekli izlenmesi ve optimizasyon için bina proseslerine müdahale edilmesi her zaman, hatta uzaktan bile mümkündür.
  • Standartlaştırılmış BACnet proje planlaması sayesinde, sistem entegrasyonu hizmet sağlayıcılardan tamamen bağımsızdır ve tüm yaygın bina idare teknolojisine, tehlike yönetimi sistemlerine veya CAFM sistemlerine kolayca entegre edilebilir.
  • myGEZE Control ölçeklenebilir bir çözümdür, bir binanın ihtiyaçlarına göre büyüyebilir.